Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Põhjamaade naisteoloogid kohtusid Soomes

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Kaks Eesti naisteoloogi osales 6.–9. septembrini Soomes Põhjamaade naisteoloogide 14. konverentsil, kus muu hulgas arutati ka Eesti ja Läti naisteoloogide positsiooni ja tegutsemisvõimalusi.Ligi 50 Põhjamaade ja Eesti ning Läti naisteoloogi kogunes eelmise nädala lõpus Soome Lohja lähedale Vivamosse oma 14. konverentsile, «et kinnitada oma identiteeti rahvusvahelisel kõnefoorumil ja saada hingelist tuge», vahendas korraldajate, Soome naisvaimulike ühenduse eesmärke Soome kiriku infokeskus. Konverentsi teemaks oli tänavu «Elav vesi». Kokkusaamise avas piiskop Mikko Heikka, ettekannetega esinesid Soome kiriku teoloogid. Muu hulgas tuli jutuks ka naisteoloogide positsioon nii Põhjamaadel kui ka Eestis ja Lätis.

Eestit esindas kaks naist

Huvitava ettekande pidas dr Satu Saarinen, kes on uurinud Oulu piiskopkonna naisvaimulike töökogemusi. Teised ettekanded käsitlesid teoloogianaiste vaimulikuks pühitsemise ajalugu ja tagamaid. Et konverents toimus Soomes, puudutasid ka vestlusteemad ja arutelud rohkem meie põhjanaabrite tegevust.
Oikumeenilist aktsenti lisas konverentsile isa Kalevi veepühitsus Lohja järve rannas konverentsi alguses.
Ühenduse Naised Teoloogias (ÜNT) esinaine Hedi Vilumaa ütles Eesti Kirikule, et Eestit esindas kaks naist: õpetaja Tiiu Hermat ja Miina Piir. Meie esindajad ettekandeid ei pidanud. «Oma maad ja kirikut tuleb küll traditsiooniliselt tutvustada,» märkisid asjaosalised.
Põhjamaade naisteoloogide konverentsi peetakse traditsiooniliselt üle aasta, eelmine konverents toimus 2005. aastal Pärnumaal Valgerannas, korraldajaks oli Ühendus Naised Teoloogias.

Naisteoloogid pälvisid tunnustuse

Eesti naisteoloogide organisatsioon tegutseb jõudsalt juba 1994. aastast alates, liikmeid on 40 ringis. Tunnustamaks ühenduse head tööd valis Gustav-Adolf-Werk Saksamaal Eesti organisatsiooni projekti «Mina annan teile hingamise» oma 2008. aasta projektiks, mida ka rahastama hakatakse.
«Oleme seda tutvustanud GAWi esindusele siin suve jooksul, seda tuleb tutvustada veel ka Saksamaal. Tegemist on 2009. aastaks planeeritud vaimuliku retriidi ja koolitusprojektiga Eestis, mis mõeldud kõikidele meie kiriku vaimulikele, kel töökoorma all mingil põhjusel raske,» selgitas Hedi Vilumaa. «See, et meie projekt aasta projektiks valiti, teeb uhkeks, tehtud töö ja seatud eesmärgid on seega sobivad mõlemale poolele; tegevus on mõtestatud, mitte tühi ilus kest,» lisas Vilumaa.

Lea Jürgenstein