Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pöide vald panustab kirikusse

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Pöide vald on otsustanud aidata rahaliselt Pöide Maarja kogudusel oma pühakoda korda teha, et valla kõige tuntum turismiobjekt oleks külastajatele vaatamisväärsem ning hoones saaks enam kontserte korraldada.

Oma Maa kinnitusel esitab Pöide vald selleks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele rahataotluse Pöide kiriku ümbruse korrastamiseks, mis hõlmab ka 600 meetri pikkuselt kiviaedade taastamist, parkla väljaehitamist ja pargi heakorrastamist. Heakorrastusprojekti, mille Muinsuskaitseamet kiitis heaks detsembris, maksumus on umbes miljon krooni.

Aasta lõpuks peaks Pöide kiriku remonditööde jätkamiseks valmima ka taotlus Euroopa Liidu struktuurifondile, et saada raha kiriku katuse remondiks ning akende ja uste jaoks. Koguduse oma osalus selles projektis loodetakse saada riiklikust pühakodade programmist.

Pöide kirik on mõõtmetelt suurim Saaremaal. Algkirik ehitati arvatavasti 13. sajandi esimesel poolel. Praegune kirik on ehitatud 14. saj keskel, torn sai tänase kuju ilmselt alles 17. sajandil. Kirikus on Saaremaa keskaegsele arhitektuurile omane endassesuletus, hoone meenutab rohkem kindlust kui pühakoda. Ehitis sai kannatada 1940. a piksetulekahjus, siis hävis ka kõrge tornikiiver, mida praeguseni pole taastatud.

EK