Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Positiivsete inimeste seas

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Lääne-Harju praostkonna sinodisaadikud valimistulemusi ootamas. Praostina jätkab seda tööd 18 aastat teinud Jüri Vallsalu Hageri kogudusest. Joel Siim
6. aprillil kogunesid Lääne-Harju praostkonna vaimulikud ja koguduste esindajad Rannamõisa kirikusse, et sõna, palve ja armulaua juures alustada sinodipäeva. Sinodist on nüüdseks möödunud paras ajavahemik, et muljete selginedes anda ülevaade meie praostkonna elust.

«Rõõm on olla praostkonnas, kus on nii palju positiivset,» alustas oma sõnavõttu peapiiskop Andres Põder. Sinod on võimalus kogudustel ausalt peeglisse vaadata. Alati ei ole sealt paistev nägu just kõige meeldivam, kuid Lääne-Harju sinod võis tõdeda: praostkonnas ollakse tublid.
Koguduste vaimulikud ja saadikud tõid esile järgmist.
Hageri kogudus on jätkusuutlik. 2010. a aastal alustati oreli remonti, millega loodetakse ühele poole saada selle aasta juulis. Läbimurre toimus Saku kiriku ehitamise juures tänu abiõpetaja Jukka Repo panusele, leitud on arhitekt, kes hakkab kirikut projekteerima.
Harju-Madise kogudus elas rahulikku elu. Moodustati töörühm, mis koordineerib eakate külastamist. Idee saadi Tallinna Jaani koguduselt. Nii jõuti jõulude eel väisata nelja kodu ja tutvuda sealse olukorraga. Mõnedes ärksamates koguduseliikmetes on hakanud juurduma mõte, et jumalateenistusi võiks korrapäraselt pidada ka kodudes.
Väike Järvakandi kogudus võib tunda rõõmu muusikatööst, koguduse juures tegutseb toimekas ansambel. Kogudusel küll päris oma õpetajat ei ole, kuid Rapla õpetaja Mihkel Kukk teenib kogudust kaks korda kuus ja pühadel. Majanduslikult tullakse toime tänu Soome sõpruskogudusele.
Õpetaja Marek Roots tõdes, et Keilas on elu suhteliselt hästi edasi läinud. Ristiti märkimisväärselt suur arv inimesi – 78, konfirmeeriti 55. Tegemist on viimase 15 aasta rekordiga. Keila kogudusest on kasvanud välja mitu vaimulikku, viimati ordineeriti Peeter Krall. Organist Pille Metssoni käe all õpib kaks oreliõpilast. Kogudus avas Kumna teeristil infotahvli Lutheri mälestussamba kohta ning asutas sihtasutuse kristliku rahvahariduskeskuse rajamiseks. Õpetaja Roots külastab regulaarselt ümbruskonna hooldekodusid.
Nissi kogudus võib tunda rõõmu vastrenoveeritud kogudusemaja üle, mis õnnistati läinud aasta 6. novembril. Hoone on aktiivselt kasutuses, seal on talvekirik ning toimuvad pühapäevakoolitunnid. Maja on antud kasutada ka teistele. Õpetaja Lea Jants-Ylönen käib teenimas ka Munalaskme hooldekodus.
Praostkonna kõige väiksem, Paldiski kogudus on õpetaja Merle Prass-Siimu sõnul rõõmus kogudus, kes üritab kasvada. Lõppenud aastal korraldati heategevuslik kontserdisari «Laulud klaasmere ääres», et koguda raha kiriku akende väljavahetamiseks. Õilsa eesmärgi nimel andsid kontserte tuntud Eesti muusikud. See ettevõtmine jätkub käesolevalgi aastal. Koostöös Helsingi Linnamisjoniga kinkis kogudus Paldiski lastele 36 paari uiske.
Sinodit võõrustanud Rannamõisa kogudus on pikas plaanis stabiilne. Toimuvad jumalateenistused, osadusõhtud, ülistusteenistused, mida korraldavad koguduse noored. GAWi toel arenes jõudsasti kogudusemaja ehitus: valmis fuajee, saal ja pühapäevakooli ruum.
Rapla kogudusel on tõsine soov minna inimeste juurde küladesse. Selleks korraldatakse kihelkonnapäevi ja antakse kihelkonna autasu. Kogudus töötas usinalt arengukava koostamise juures, see loodetakse valmis saada käesoleval aastal. Kuigi koguduse eelarvet tuli aasta lõpu eel tugevalt kärpida, võib siiski eluga rahule jääda.
Ristil käib õpetaja Annika Laatsi sõnul suur sebimine. Toimuvad leeri- ja noortelaagrid, pühapäevakoolitunnid. Kogudusel on käsil palju projekte, suurim neist kiriku remont. Püütakse jõuda kogukonda, inimeste kaasahaaramiseks korraldatakse sügisreise ja ühiseid teatrikülastusi. Edenenud on vaikuse laste varjupaiga rajamine, see loodetakse avada eeloleval suvel.
Selle aasta sinodi päevakorda kuulus ka praosti ning abipraosti valimine. Võttes arvesse tõsiasja, et Jüri Vallsalu on juba 18 aastat praostiametiga hästi toime tulnud, tegi peapiiskop ettepaneku valida järgmisekski perioodiks praostiks Jüri Vallsalu.
Hääletuskomisjon võis tõdeda: Jüri Vallsalu sai sinodi 100%lise toetuse. Abipraostiks valiti tagasi Annika Laats. Nii läheme julgelt tulevikule vastu kahe teineteist täiendava tubli vaimuliku tasakaalustatud juhtimisel.
Joel Siim,
Harju-Madise koguduse õpetaja