Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pro Estonia kevadnumber ilmunud

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Eesti ja Soome suhetest huvitatuile mõeldud soomekeelses ajakirja Pro Estonia värskes numbris on nüüd esmakordselt võimalik lugeda kahte artiklit ja president Tarja Haloneni hüvastijätukõnet president Meri matustel eesti keeles.


Ajakiri pühendas tänavuse esinumbri lahkunud president Lennart Merile. Lisaks mahukale ja fotoderohkele matusereportaažile kirjutab Lennart Meri tähendusest Eesti nooremale põlvkonnale Martti Mandel. «Lennart Meri suguseid suurmehi ei saa väikerahva hulgast välja kasvada palju ning uue temasuguse inimese leidmine võib osutuda võimatuks. Teisalt ei ole meie väike rahvas arengu lõpus, vaid keskel,» kirjutab Mandel.

Tutvustatakse Eesti Vabariigi teenetemärke ja kirjutatakse Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamisest Helsingis.

Et järgmisel aastal möödub 70 aastat Eesti ja Soome vaheliste kultuurilepingute sõlmimisest, on pikem vestlus kultuuriminister Tanja Karpelaga. Minister toonitab  naabermaade kultuurivahetuse tähtsust ja loodab, et sidemed veelgi tihenevad. «Eesti panustab  kultuuri eriti rohkesti, viimased näited on Estonia teatri remont ja KUMU valmimine. Euroopa Liidu liikmeks saamine on  Eesti jaoks andud palju uusi võimalusi,» märgib minister.

KUMUst on  ajakirjas ka pikem kirjutis, kusjuures meenutatakse Pekka Vapaavuori projekti  esiletõusu ja idee reaalsuseks saamist. Ajakiri ennustab kunstimuuseumi muutumist Tallinna turismihitiks.

Mullu detsembris möödus 15 aastat eestikeelse kogudusetöö algusest Helsingis. Eesti koguduse tegemistest Alppila kirikus kirjutab Eesti ajakirjanik Kristel Neitsov.

Metropoliit Ambrosiuse 60. sünnipäeva puhul avaldatud artiklis on pikemalt juttu naabermaade apostlikust õigeusukirikust, mõlemad said autonoomia samal, 1923. aastal. Kuni tolle ajani allusid nii Eesti kui ka Soome õigeusukirik Moskva patriarhaadile.

Pro Estonia ilmub Helsingis 1989. aastast, antakse välja neli numbrit aastas. Peatoimetaja Matti Niiranen on saanud 2006.a Eesti-Soome suhete arendamise eest Maarjamaa Risti IV klassi teenetemärgi.

Artikleid saab lugeda ka internetist aadressil www.viro.org.

EK