Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pühajõe kirikul uus katus

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

puhajoe2AnneliLein
Äsja renoveeritud katusega Pühajõe kirik. Anneli Lein

Pühapäeval, 3. novembril õnnistas piiskop Tiit Salumäe Virumaal Toila vallas Pühajõe kiriku pikihoone ja tornikiivri katuse. Ehitus vältas pool aastat.

Uue katuse õnnistamisele kogunes umbes 30 inimest. Armulauaga jumalateenistusel teenisid hooldajaõpetaja Peeter Kaldur ja piiskop Salumäe, kes lisaks õnnistamisele ka jutlustas. „Tööd said tehtud ja tulemus on väga hea. Katus näeb ilus välja. Loodan, et 30, ehk ka 40 aastat peab vastu,“ ütles Eesti Kirikule koguduse hooldajaõpetaja Kaldur rahulolevalt.
Nõukogude aja lõpus korda tehtud pühakoja katuse ehitusel tehti vigu, mis aastatega oma tööd tegid. Nagu sageli oli väikese koguduse põhimureks, kuidas ehitust rahastada. „Iga asi vajab raha. Finantseerimine polnud lihtne. Muinsuskaitseametilt saime kahel aastal toetust, lisaks panustasid Toila vald ja katuse ehitanud osaühing Scandec Ehitus. Ka kogudus andis oma osa,“ meenutas õpetaja Kaldur suurimat raskust. Kõik tööd läksid kokku maksma üle 70 000 euro.
Pühajõe kirik ehitati aastatel 1836–1838 ja pühitseti 1839. Suured ümberehitused toimusid 1933. aastal ning iseseisva koguduse õigused anti 1939. aastal. Nõukogude ajal oli pühakoja saatus kurb: 1968. aastal kogudus likvideeriti ja kirik jäi kasutuseta lagunema. Hoone päästeti nõukogude aja lõpus sooviga sinna rajada tavan­di-kontserdihoone. Siis sai ka kirik uue pilpakatuse, mis äsja välja vahetati.
1989. aasta lõpul lõppesid arhitekt Kullervo Kliimandi projekti alusel tehtud taastamistööd. Esimene jumalateenistus renoveeritud kirikus peeti sama aasta jõuluõhtul. 1990. aasta märtsis registreeriti Pühajõe kogudus taas ning 23. juunil 1990 pühitses kiriku peapiiskop Kuno Pajula.
Kätlin Liimets