Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Raadi kalmistul on mälestuskivi Jaan Tõnissonile

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Mälestuskivi Jaan Tõnissonile Tartu Raadi kalmistul.
Kätlin Liimets

3. juulil õnnistas peapiiskop Urmas Viilma Tartus Raadi kalmistul Jaan Tõnissoni perekonna hauaplatsil mälestuskivi Jaan Tõnissonile.

«Kus puhkab Jaan Tõnissoni põrm, on siiani teadmata, ent me teame, kus ta soovis puhata,» ütles Jaan Tõnissoni Seltsi esimees Krista Aru mälestuskivi avamist sisse juhatades. Arvatavasti hukati suurmees 3. juulil 1941 Pagari tänava NKVD sisevanglas. Põgeneva Nõukogude armee ja julgeolekupolitsei poolt kaasaviidavate vangide nimekirjast on tema nimi maha tõmmatud.
Jaan Tõnissoni olid mälestama tulnud ja kõnelesid piiskop Joel Luhamets, Tartu linnapea Urmas Klaas, EÜSi esindaja, Jaan Tõnissoni lapselaps Tõnis Tõnisson ning Jaan Tõnissoni venna Matsi järeltulija Riina Kala. Auvalves lippudega seisid EÜSi esindajad.
Mälestuskivina kasutati Tõnissoni sünnikodust Viljandimaalt Mursi talu lähistelt leitud põllukivi, mille kujundas Ain Ilves. Kivilt leiame Jaan Tõnissoni autogrammi ja tema 1927. aastast pärineva kuulsa mõtte «Vaim on mis elustab, idee ehk aade viib edasi».
Piiskop Luhamets ütles kõnes, et tal on au olla koguduse vaimulik, mille liige Jaan Tõnisson oli. Ta meenutas meie kiriku esimest kongressi 1917. aastal ja juhtis tähelepanu, et sinna valiti peale vaimulike igast kogudusest üks esindaja ja Tartu Pauluse kogudust esindas Jaan Tõnisson.
Peapiiskop Urmas Viilma tsiteeris õnnistamistalituse eel kirjakohta Jh 3:19–21 ja ütles, et Jaan Tõnissonist sai ohver neile, kes on teinud pimeduse tegusid. Viil­ma ja kõik kohalolnud Jaan Tõnissoni pärandi austajad avaldasid lootust, et ühel päeval jõuab Raadi kalmistule ka suurmehe põrm.
Kätlin Liimets