Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Raido Rüütel: kabel peab olema enne katuse all kui maja

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Raido Rüütel on Allika külla ehitanud kabeli, mis jääb avatuks külarahvale ja palveränduritele. Foto: Sirje Semm

Harjumaal Allika külas on metsa veerde kerkinud palktare – Rüütli talu kabel.
Kui Tallinna piiskopliku toomkoguduse kauaaegne juhatuse esimees Raido Rüütel vanaisa talumaadele maja hakkas ehitama, seadis ta endale vaid ühe eesmärgi: kabel peab saama enne katuse alla kui elumaja. Kaks aastat tagasi sai uus kodu valmis. Jõulude aegu käis toomkoguduse rahvas Raido Rüütlil külas ja kinkis tema uuele kodule suure Piibli.
Sada sammu majast, metsa veeres on toekas kabel. Kabeli kõrval lehvivad sõber Tiit Pruuli toodud palvelipud. Sinnasamasse kõrvale rajas Raido Rüütel pojale ronimis- ja mängupaiga. «Ma ei ole selle maa eest mitte midagi teinud, ühtki adratäit kündnud ega mõisa käest ostnud… Minu esivanemad on nende põldude peal rüganud. Nende mälestuseks ja palvekojaks olen ma selle kabeli ehitanud,» selgitab Raido Rüütel oma tegemiste tagamaid.
Allika külas on ligi 100 aastat peetud vennastekoguduse koosolekuid. «Kui vanaisa elas, siis ka meie Võssa talus,» ütleb Raido Rüütel. Aasta tagasi põles koos vanaperenaisega maha viimane koosolekute pidamise paik Järvenõmme talu. Traditsiooniliselt peeti seal mardipäevateenistusi. Möödunud sügisel kutsus Raido Rüütel mardipäeval tulijad oma majja. Edaspidi aga juba Rüütli talu kabelisse. 93aastase vanaperenaise soov olnud, et vennastekoguduse koosolekud jätkuksid ka pärast teda.
Raido Rüütel ütleb, et kabeli ehitusel pole teha enam palju: uksed ette, ülevalt soojustada ja põrandad lihvida. Altar tuleb ka, milline, pole veel otsustatud. «Ruum on väike, aga kindlasti mingi põlvituspaik, kus saab rahus olla,» ütleb Raido Rüütel. «Küll Taevaisa annab siin toimetamisi. Ta ei ole ainult mu enda või mu pere jaoks, külainimesed kindlasti tulevad ja vast kellelgi on veel huvi siit läbi astuda.»
Kes maaeluga kursis, teab, et tööd ei lõpe seal kunagi. Nii ei tea ka Raido Rüütel öelda, millal ta järgmise objekti valmis saab. «Tahan teha kabeli lähedale ühe majutuskoha, kus lihtsalt katus pea kohal,» ütleb ta ja ilmselt peab silmas palverändureid.

Sirje Semm