Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Roman Toi pälvis elutööpreemia

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Maestro Roman Toi saabus Kanadast Eestisse. Tallinna toomkirikus võttis ta vastu sõprade ja tema loomingu austajate õnnitlusi 95. sünnipäeva ja elutööpreemia puhul.Tiiu Pikkur
Tallinna piiskoplikus toomkirikus peeti 8. juulil maestro Roman Toi 95. sünnipäeva puhul tänujumalateenistus, kus peapiiskop Andres Põder andis juubilarile üle EELK elutööpreemia.

Kaasa teenisid assessor Tiit Salumäe ja toomkoguduse õpetaja, kantsler Urmas Viilma. Muusikaga teenisid ja Roman Toi heliloomingut esitasid organistid Piret Aidulo ja Ene Salumäe ning Tallinna Kaarli koguduse oktett Vexilla Regis.
Peapiiskop Põder ütles juubilari tervitades, et tänavusel lauluraamatuaastal on loomulik, et elutööpreemiaga autasustatakse Roman Toid, kes on loonud palju kirikumuusikat, teeninud aastakümneid kirikus organistina ja osalenud «Kiriku laulu- ja palveraamatu» koostamisel.
Peapiiskop märkis, et 20 aastat tagasi ilmunud lauluraamatu tiraaž on tänaseks läbi ja vaja on uut lauluraamatut. Loodame taas maestro abile!
Kirikumuusika liidu juhatuse esimees Tuuliki Jürjo esitles vastvalminud noodivihikut «Uued kirikulaulud», kuhu koondatud 2007. aastal toimunud Roman Toi nimelisel kirikulaulude võistlusel auhinnatud tööd.
Autoriteks on heliloojad Rein Kalmus, Maris Lend, Sirje Kaasik, Helika Gustavson-Rätsep, Mart Siimer, Mart Jaanson, Anne-Mai Salumäe, Riho Esko Maimets ja Leo Semlek. Sõnad on kirjutanud Anne Vahtramäe, Irene Vari, Jael Puusaag, Silvi-Astrid Mickelin, Elga Oidekivi, Lia Kaljuste ja Dag Hammarskjöld.
Laulude hulgas on nii koraale, noorte- ja lastepäraseid laule kui ka koorilaule. Loodame, et uued kirikulaulud leiavad laialdast kasutamist!
Samas esitleti ka uut heliplaati, kus kõlab Roman Toi orelimuusika organistide Piret Aidulo ja Ene Salumäe esituses. CD produtsent on Raul Talmar.
Kirikusse oli kogunenud hulgaliselt maestro sõpru ja tema loomingu austajaid, kes jumalateenistuse järel juubilari õnnitlema tõttasid, temalt uuele CD-le või noodikogumikule autogrammi palusid ja mälestuseks pilte tegid.
Elutööpreemia raha 1000 eurot annetas Roman Toi Tallinna piiskoplikule toomkogudusele.
Tiiu Pikkur

Tänuavaldus
Tänan südamest EELK peapiiskoppi Andres Põderit ja konsistooriumi mulle kõrge autasu – EELK elutööpreemia andmise eest. Palju tänu 8. juulil minu auks Tallinna piiskoplikus toomkirikus peetud tänujumalateenistuse korraldajatele Tiit Salumäele, Urmas Viilmale ja kõigile teistele. Tänan EELK Kirikumuusika Liitu ja Tuuliki Jürjot 2007. a kirikulaulude konkursil auhinnatud tööde kogumiku «Uued kirikulaulud» väljaandmise eest. Suur tänu Piret Aidulole, Ene Salumäele ja Raul Talmarile orelimuusika CD koostamise eest. Sügav kummardus kõigile, kes mind Eestis vastu võtsid ja heade soovidega meeles pidasid!
Teie Roman Toi