Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Soe vastuvõtt soojas kirikus

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Piiskop Luhamets pühitseb Rõuge Maarja koguduse uue küttesüsteemi. Kätlin Liimets.

Pühapäeva pärastlõunal 290-aastases­se Rõuge Maarja kirikusse sisenedes võis tunda õhus soojust. Unistus köeta­vast kirikust on teoks saanud.

„Rõuge kirikus ei oota teid mitte üksnes soo­ja südamega kirikuõpetaja, vaid ka soo­jad pingid,“ kõlas kutsuvalt lubadus Rõu­ge koguduse juhatuse liikmelt Indrek Hun­dilt. Nõnda see ka oli. Kes varem sügisel Rõu­ge kirikus on viibinud, märkasid sisene­des olulist sisekliima muutust. Kahekümne pin­gi alla on kinnitatud radiaatorid, mida köe­takse nelja õhk-vesi tüüpi soojuspum­baga.

Mullu detsembris alanud ettevalmis­tustööd küttesüsteemi ehituseks päädisid 8. oktoobril, mil süsteemi esmakordselt katsetati. „Olen pidevalt uuemaid küt­te­lahendusi propageerinud ja enne kat­setust muretsesime, kuidas õnnestus. Aga töötab! Teha midagi, mida pole enne tehtud, on paras julgus,“ jagas koguduse juhatuse esimees ja Rõuge valla volikogu liige Jaak Pächter innustunult, lisades, et Rõuges on ka Eesti esimene maaküttega koolimaja. 

Praeguste katsetuste põhjal võib öelda, et pühapäevase jumalateenistuse tarvis vajab pühakoda kütmist neli tundi ja ühe tunni maksumus on umbes 1,2 eurot.

Pühakoja parendusi pühitsetakse ja nõnda oli ka sel puhul Tartust kohale sõitnud piiskop Joel Luhamets, kes pühitses Rõuge kiriku vastvalminud kütte­süsteemi, altari krutsi­fiksi ning küünlajalad kolm­ainu Juma­la nimel ja palvetas, et kiriku küttesoojus võiks inime­si Jumala armastusele lähemale tuua. Kaasa teenisid li­saks pastor loci Mait Mölderile praost Üllar Salu­mets, abi­praost Mar­git Lail ja koguduse ju­ha­tuse liige Indrek Hunt. Pä­rast palvust andis väi­kese kontserdi Rõuge Unistus­te kitarri­orkester ja kuula­ti suurrahastaja Alexan­der von Samson Himmel­stjerna videotervitust.

Küttesüsteemi pro­jek­teeris OÜ Maatriks Projekt ja ehitas Prokliima Tartu osakond eesotsas Ergo Einlaga. Oma panuse andsid alltöövõtjad KKK Partneri OÜ ja Enerel OÜ. Enamustoetus 120 000 eurot pärines Saksamaal Hamburgis elavalt kunagise Rõuge mõisniku järeltulijalt ja Rõuge valla aukodanikult, omanimelise sihtasutuse loojalt Alexander von SamsonHimmelstjernalt, kes väsimatult viimased 15 aastat töötas selle nimel, et kirik võiks saada köetavaks. Lisaks panustas ka erakond Isamaa 14 000 euroga.

Kätlin Liimets