Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Sündigu mulle Sinu sõna järgi

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Maarjakuulutus – Püha Gabrieli kirikus Londonis. Sinine värv ja liilia on neitsi Maarja sümbolid kunstis. Repro

Vahel kõneldakse mustast ja valgest inglist, kes istuvat inimese õlgadel ning sosistavat talle kõrvu vastavalt kiusatus- või manitsussõnu. Mõlemad on meelitavad.

Tõsi, kiusatused tunduvad tihti mõistlikumadki olevat, nagu see paradiisiaia lugu, kus inimest tabas kiusatus saada enamaks enesest, õppida heale lisaks ka kurja tundma ning valikuid oma äranägemist mööda langetama. Progress! Uued väljakutsed – kes neid ei vajaks! Millised põnevad väljavaated ja võimalused…
Mis sära on mao pakkumise kõrval ingel Gabrieli kõike muud kui hõlpelu tõotaval kuulutusel Joosepita rasestumisest ning kõigest sellega kaasnevast? Meie kaasaegne inimene arvab vahest, et lugu Jeesuse neitsistsünnist on müüt, mis kahtlejaid leidnud alles moodsal ajal – nüüd, kus teame nii paljut sünniprotsessi jmt kohta. Muistsed inimesed aga uskusid ju kõike naiivselt ja küsimusi esitamata, eks ole? Või ehk siiski mitte?
Tõsi, 2000 aastat tagasi ei teadnud inimesed ilmselt midagi X- ja Y-kromosoomide kohta, aga lollid nad ka ei olnud – väga hästi oli igale täiskasvanule teada, et lapse sünd on seksuaalvahekorra tulemus ning inimesed, kes väitsid end mingil muul moel rasestunud olevat, püüdsid ilmselt varjata mingit kõlbelist või sotsiaalset väärtegu.
Küllap teadis seda ka Maarja ning teadis Joosepki. Meie küll teame, et Joosep oli suur usumees, ehk suuremgi kui Maarja (oli ju Maarjal lisaks ingli sõnadele veel ka kogemuslik teadmine oma neitsilikkuse kohta, Joosepil aga esialgu vaid Maarja ütlused ja ingli sõnad unenäos), kuid kas võis Maarja seda toona teada?
Kas ei tundunud Jumala plaan, millest Gabriel kõneles, kõiki Maarja tulevikuväljavaateid – kavandatavat abielu, tema sotsiaalset seisundit jne – pihuks ja põrmuks löövat? Täiesti vastupidine mao magusale meelitusele…
Mõlemad ilmutused seavad inimese ette enne kõike muud küsimuse vahekorrast Jumalaga – usust ja usaldusest. Jääda Jumalaga või Jumalata, selles on küsimus. Seda suhet ei iseloomusta nähtamatud nöörid, mis marionettnukke näitleja sõrmedega seovad, vaid sõnad ja armastav kutse, mis neis sisaldub. Maarja ütles: «Vaata, siin on Issanda teenija, sündigu mulle sinu sõna järgi!»
Paastuajal pühitsetav Issanda kuulutamispüha seab meie ette nii meie tänuvõla jumalaema kui kõigi teiste ees, kes endid Jumala tahtele allutades on olnud osalised ka meie päästmisloos, teisalt aga ka küsimuse: kuidas vastame Jumalale meie ise siis, kui suurtes või väikestes asjades tuleb teha valikuid kahe soovitaja vahel?

Toomas Nigola,
Põlva Püha Neitsi Maarja koguduse õpetaja

* * *

Aga madu oli kavalam kõigist loomadest väljal, kelle Issand Jumal oli teinud, ja ta ütles naisele: «Kas Jumal on tõesti öelnud, et te ei tohi süüa mitte ühestki rohuaia puust?» Ja naine vastas maole: «Me sööme küll rohuaia puude vilja, aga selle puu viljast, mis on keset aeda, on Jumal öelnud: Te ei tohi sellest süüa ega selle külge puutuda, et te ei sureks!»
Ja madu ütles naisele: «Te ei sure, kindlasti mitte, aga Jumal teab, et päeval, mil te sellest sööte, lähevad teie silmad lahti ja te saate Jumala sarnaseks, tundes head ja kurja.»
Ja naine nägi, et puust oli hea süüa, ja see tegi ta silmadele himu, ja et puu oli ihaldusväärne, sest see pidi targaks tegema. Siis ta võttis selle viljast ja sõi ning andis ka oma mehele, ja tema sõi.
(1Ms 3:1–6)
* * *
Aga kuuendal kuul läkitas Jumal ingel Gabrieli Galilea külla, mille nimi on Naatsaret, neitsi juurde, kes oli kihlatud Taaveti soost Joosepi-nimelise mehega. Selle neitsi nimi oli Maarja. Tema juurde tulles ütles Gabriel: «Rõõmusta, sa armuleidnu! Issand on sinuga!» Tema oli aga vapustatud nende sõnade pärast ja imestas, mida see teretus võiks tähendada.
Ja ingel ütles talle: «Ära karda, Maarja, sest sa oled leidnud armu Jumala juures! Ja vaata, sa jääd lapseootele ja tood ilmale poja ja paned talle nimeks Jeesus. Tema saab suureks ja teda hüütakse Kõigekõrgema Pojaks ja Issand Jumal annab talle tema isa Taaveti trooni. Ja ta valitseb kuningana Jaakobi soo üle igavesti ning tema valitsusele ei tule lõppu.»
Aga Maarja küsis inglilt: «Kuidas see võib juhtuda, kui ma ei ole mehega olnud?» Ja ingel vastas talle: «Püha Vaim tuleb sinu peale ja Kõigekõrgema vägi on varjuks sinu kohal, seepärast hüütaksegi Püha, kes sinust sünnib, Jumala Pojaks. Ja vaata, ka su sugulane Eliisabet on pojaootel oma raugapõlves ja see on kuues kuu temal, keda hüüti sigimatuks, sest Jumala käes ei ole ükski asi võimatu.»
Aga Maarja ütles: «Vaata, siin on Issanda teenija, sündigu mulle sinu sõna järgi!» Ja ingel läks ära tema juurest.
(Lk 1:26–38)