Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Suur abi oli vabatahtlikest

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

«Oleme astunud imeliselt puhtasse ruumi,» sõnas Tallinna Peeteli koguduse õpetaja Avo Üprus pühapäeva, 2. septembri jumalateenistusel.

Kaasa teenisid praost Jaan Tammsalu, diakon Toivo Treiblut ja peakaplan emeeritus Tõnis Nõmmik.

Peeteli kiriku saal on kui inetust pardipojast ilusaks luigeks muutunud.

Peeteli kiriku saal on kui inetust pardipojast ilusaks luigeks muutunud.

Tõesti – Peeteli kiriku saal on nüüd valgete seinte ja laega, uhiuute pinkide read heledat põrandat katmas. Pikkamööda, kuid järjekindlalt on siin tööd tehtud, et vanast tumedast filmistuudiost taas kaunis kirikusaal saaks. Ja see on nüüd teoks saanud.

Koguduse juhatuse esimees Mati Sinisaar rõhutab kirikusaali lõplikul valmimisel eriliselt vabatahtlike tööd. Kui lagi ja seinad valmisid riigi rahastamisel, siis näiteks põranda remontisid, s.t lihvisid ja küürisid ning taas lihvisid ja küürisid puhtalt vabatahtlikud ehk oma koguduse rahvas. Ja see töö ei olnud kerge. Abiks olid need, kes meil tuge on saanud, tõdeb Sinisaar ja lisab, et inimesed tulid ennast ise appi pakkuma.

Appi tulid sõbrad Soomest ja Taanist

Peeteli kirikul ei ole kunagi varem pinke olnud. Siiani kasutati päevinäinud toole. Jällegi tuli abiks oma koguduse liige ja nüüd on pingid kohal. Valmistatud siinsamas kiriku lähedal eesti tislerite käe all, kinni makstud aga Tampere Harju sõpruskoguduse lahke rahva poolt. Pinkide kujundamisel on silmas peetud kirikusaali: pingiotstel on tuntav altariseina motiiv.

Oma lugu on ka altaril, altariseinal seisval ristil ja kantslil: need annetas üks Taani lossikirik. Kõik sisustuselemendid on harmooniliselt ühtsed.

Tänu kõigile abilistele

Sisenedes veel remonditava välisseina tellingute vahelt kirikusse, leiad end ruumikas, valges ja väga rõõmsas saalis.

Pühapäeval taaspühitses Peeteli kirikusaali Tallinna praost Jaan Tammsalu, öeldes, et see, mida me siin näeme, on ime. Oluline on, et sellises välises ilus oleks alati ka sisemist soojust. Kodukirik peaks olema koht, kuhu saab tulla alati, ka siis, kui oled eksinud.

Koguduse õpetaja Avo Üprus tänas kõiki, kes kirikusaali heaks töötada ei põlanud, erilise tänu saajatele jagati aukirju. Pidulikul jumalateenistusel õnnistati kaks leerilast ja kooliteed alustavaid ning jätkavaid õpilasi ja õpetajaid. Laulsid koguduse kammerkoor ja lapsed, orelil mängis Eve Padar.

Tallinna Peeteli koguduse pühapäevased jumalateenistused algavad kell 11. Tulge vaatama ja osa saama rõõmusõnumi kuulutamisest ning sakramendi jagamisest!

Preesi tänaval paikneva kiriku nurgakivi pandi 13. juunil 1937. Vaimuliku talituse pidasid praost Hans Kubu ja õpetaja Roderich Bidder. 1938. aasta 23. augustil lehvisid kiriku tornis rahvuslipud ning viis päeva hiljem pühitseti tornirist. 18. detsembril avati kirik piduliku jumalateenistusega, mida pidas piiskop Hugo Bernhard Rahamägi. Kiriku ehitus läks maksma 94 245 krooni.

Peeteli kirik suleti aastal 1962 ja anti üle Eesti Telefilmile, kes sättis sinna helistuudio ja võttepaviljoni. Selleks oli tarvis lõhkuda tornikiiver, kinni müürida aknad ning eraldada vaheseinaga koorirõdu.

6. juunil 1993 peeti pärast 31 aastat kestnud vaheaega kirikus taas jumalateenistus.

Tiiu Pikkur