Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Suur sillaehitaja on jõudnud üle jõe

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

2. aprillil lakkas tuksumast paavst Johannes Paulus II süda.

Oma esimeses entsüklikas Redemptor hominis (Inimese Päästja) ütles paavst Johannes Paulus II midagi, mis iseloomustab kogu tema ametiaega ning tõenäoliselt tervet ta elu: «Homo via Ecclesiae» – «Kiriku tee on inimene».

Paavst ei mõelnud seejuures mitte «inimesele üleüldse», abstraktsele «kogu inimkonnale», vaid igale inimesele – tõepoolest igaühele, kelles peitub Jumala näo järgi loodud kirjeldamatu rikkus ja hindamatu väärtus. Tõepoolest, seda on tunnistanud kõik, kel on olnud võimalik Johannes Paulus II-ga isiklikult kohtuda: ka tema ise oli eelkõige inimene, ja tema pilgus säras sügav siiras huvi igaühe vastu.

Kõnekas elu siiani

Johannes Paulus II on lahkunud, aga sõnum, mida ta kuulutas ja millest ta kogu oma eluga tunnistust andis, mida ta kogu oma olemusega tõeks elas, on jätkuvalt kõnekas ja aktuaalne, puudutades meid teravalt eriti praegusaja maailmas, mil koos kõige muuga kipub iga üksiku inimelu ainulaadsus ja kordumatus ununema.

Oma viimases läkituses ütles paavst: «Inimkonnale, kes tundub olevat kadunud ja haaratud kurjuse vägedest, egoismist ja hirmust, pakub ülestõusnud Issand oma armastust … See on armastus, mis pöörab südameid ja kingib rahu … Oh Issand, kes oled meile oma surma ja ülestõusmise läbi ilmutanud Isa armastuse, me usume Sinusse ja kordame täis usaldust neid sõnu: Jeesus, ma loodan Sinule, halasta meie ja kogu maailma peale.»

Ühendanud maa ja taeva

Kõige enam on mind viimasel ajal kõnetanud üks Rooma piiskopi ametitiitlitest: Pontifex Maximus. Eesti keelde võiks selle tõlkida kui `suur sillaehitaja’. Seda ülesannet on Johannes Paulus II võtnud väga tõsiselt, vaevalt suudaks ükski teine sõna teda paremini iseloomustada.

Ta on rajanud sildu inimeste, rahvaste ja riikide vahele – enamasti õnnestunult, vahel ka kibedate pettumustega. Kõige olulisem on aga, et ta on nii oma elu kui ka surmaga andnud elavat tunnistust sillast, mille meie Issand – inimese Päästja – Jeesus Kristus on oma risti kaudu rajanud maa ja taeva, inimese ja Jumala vahele.

Olen rõõmus ja tänulik, et vaimulikuna kasvamisel on olnud üheks minu õpetajaks ja eeskujuks suur sillaehitaja Johannes Paulus II.

Enn Auksmann