Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tähtis päev Toris

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


 Eesti sõjameeste mälestuskirikus Toris oli taas pidulikkust, tänulikkust, pasunahüüdu ja laulu.
Jumalateenistuse juhatas sisse kaitseväe orkestri dirigent Peeter Saan Henry Purceli piduliku avapalaga «Trumpet tune». Nii orkester kui ka Pärnu Mihkel Lüdigi nimeline meeskoor (Evelin Mei) andsid pärast teenistust võimsalt isamaalise kontserdi.
Koguduse esmamainimise 465. ja pühakoja 155. aastapäeva märkival jumalateenistusel teenisid peapiiskop Andres Põder, kaitseväe peakaplan Taavi Laanepere, õpetaja Tõnu Taremaa, diakon Georg Glaase; orelil mängis Jaanus Torrim.

Elav mälestus
Varemetes Tori kirikust on ligi paarikümne aastaga juhatuse esimehe Jüri Kase eestvõttel kerkinud esinduslik pühakoda, kus seintel ligi 20 mälestusplaati hukkunud sõjameeste nimedega. Olgu need siis 2009. a Afganistanis hukkunud Raivis Kang, Eerik Salmus, Allain Tikko või aastakümneid tagasi USA relvajõududes Vietnamis võidelnud eestlased, suuremates sõdades hukkunutest rääkimata.
Peakaplan Laanepere pühitses tahvli, millel kahe langenu nimi. Ühte neist, Eerik Salmust olid Kagu-Eestist tulnud mälestama lähedased. On nii oluline, et ühe langenud sõjamehe mälestus on rohkem kui valu ema südames või hauaküngas kalmistul. Et on pühakoda, kus peetakse tähtsaks ja jäädvustatakse iga kaotatud elu.
Jutluse aluseks võttis õpetaja Tõnu Taremaa Jaakobi sõnad 1. Moosese raamatust: «See pole muud midagi kui Jumala koda ja taeva värav!» (1Ms 28:17). Õpetaja meenutas 155aastase pühakoja lugu ning lausus oma soovi: «Et pühakoda ei oleks paigaks, millest mööda kõndida, vaid oleks kohaks, kus inimene Jumala püha palge ette tulles võiks samuti lausuda: see on Jumala koda ja taeva värav.»
Andres Põder, keda kogudus õnnitles 60. sünnipäeval, võrdles Tori kiriku ülesehitust inimesega, kes teinekord seisab kui kokkuvarisenud hoone, aga leiab jõudu taas enda püstiajamisega. Heraldik Priit Herodes ja Jüri Kask andsid peapiiskopile üle tänuks kiriku taastamise toetuse eest Kaitsetahte teeneteristi.

Tänu ja au
Pole just igapäevane, et kogudus vallale kingituse teeb, pigem ikka vastupidi. Aga seekord sai Tori vald Priit Herodese kujundatud esinduslipu, millel paikkonna sümbolina hobuseraud. Lippu üle andes ütles Jüri Kask: «Tänuks, auks ja koostöö märgiks.»
Kirikuliste ette astus tervitussõnu ütlema Eero Hankala, hea sõber Helsingi Töölö kogudusest, kes on 40 aastat sõitnud abi vahendades Eesti ja Soome vahet ja keele selgeks saanud. Oma rohked tegemised võttis ta kokku sõnadega, et tehtud on seda, mida vaja.
Koostööpartneri, Kaitseliidu Pärnumaa maleva poolt kinkis Raul Peetson kirikule meeneplaadi. Koguduse tänu kuulus kiriku perenaisele Erika Tomingale ja EELK Konsistooriumi tänukirjaga tunnustati Marvi Kaske.
Riigikogu riigikaitsekomisjoni liige Jaan Kundla kinnitas kogudusele, et tema seisab hea selle eest, et Tori kirikule tuleks riigilt toetus.
Tori kiriku altaris on neli veskikivi, altariruumi põrandaks põhjamaiselt tugev graniit. Iga detail pühakojas on omal kohal ja sümboolse väärtusega. Seda kirikut, mis hoiab Eesti sõjameeste mälestust, on taastatud ja ehitatud pühendunult.

Sirje Semm