Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tallinna praostkonnal uued juhid

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Esmaspäeval, 5. märtsil valis Tallinna praostkonna sinod uueks praostiks Jaan Tammsalu ja abipraostiks Patrik Göranssoni. Senine praost Gustav Piir soovis end sellest ametist taandada, et rohkem akadeemilisele ja kogudusetööle pühenduda.

Jaan Tammsalu (46) on üle kahe aasta töötanud Tallinna Jaani koguduse õpetajana. Sellele kohale tuli ta Viljandi Jaani koguduse õpetaja ametist, olles ühtlasi seitse aastat olnud Viljandi praostkonna praostiks.

Nõudlikul joonel

Õpetaja Tammsalu tänas Gustav Piiri ja avaldas talle siirast tunnustust tema kümneaastases töös praostina. «Gustav Piir on üks väga nõudlik praost olnud ja ma luban jätkata samal liinil,» kinnitas Tammsalu.

Uue praosti sooviks on vaimulike nõupidamised kogudustesse viia, et omavahel rohkem tuttavaks saada. Ka loodab ta laste-, noorte- ja muusikatöös suuremale ühistegevusele. Veel arvas praost, et suhtlus linnavõimudega peaks muutuma: järgmisest sinodist võiks linnapeagi osa võtta.

Abipraostiks valiti Jaan Tammsalu ettepanekul Rootsi-Mihkli kiriku õpetaja Patrik Göransson (39). «See on mees, kes tuleb välja uute ideedega ja räägib pidevalt, mida peaks veel tegema,» iseloomustas Tammsalu oma tulevast lähemat kaastöötajat praostkonnas.

Värskelt valitud praosti ja abipraosti õnnitles ning ametist lahkuvaid Gustav Piiri ja Tiiu Hermatit tänas tubli töö eest piiskop Einar Soone.

Koguduste elu on elavnenud

Tallinna praostkonda kuulub kümme kogudust, kõigi esindajad rääkisid oma koguduse rõõmudest ja muredest. Rõõmustavana kõlas nii mitmeltki kõnelejalt koguduse elu aktiviseerumine: jumalateenistustel käiakse rohkem, armulaualiste hulk näitab tõusutendentsi, leerilapsi on hakanud rohkem tulema, kuigi nii suureks kui 90ndatel, ei ole leerirühmad veel kasvanud. Murelikuks teeb vaimulikke see, et paljud leeritatud lähevad koguduse jaoks mõne aja pärast kaduma.

Nõmme Rahu koguduse õpetaja Ove Sanderi sõnul on uuendatud liturgia kasutuselevõtt positiivse tulemuse andnud. Saksa koguduse õpetaja Matthias Burghardt ütles, et saksakeelseid teenistusi peetakse Tallinna kõrval ka Tartus ja Viljandis. Toomkoguduse õpetaja Ivar-Jaak Salumäe hindas kõrgelt koostööd oma koguduse pühapäevakooli laste vanematega. Häid mõtteid jagus mujaltki.

Mitu Tallinna kirikut on remondis: Jaani, Kaarli ja Peeteli. Päris uue kuue saab Nõmme Lunastaja ning üks uus kirik – Viimsi kirik – on juba peaaegu valmis. Viimsi koguduse esindaja Vello Vallaste kutsus kõiki 25. juulil Viimsi kiriku pühitsemisele. Ent annetused uue kiriku ehituse heaks on endiselt teretulnud.

Piiskop kutsus üles suuremale praostkonnasisesele koostööle. «Ehkki meil kõigil on kiire, tuleb teist enda kõrval märgata,» manitses piiskop. Ta soovis, et vaimulikud ennast ikka rohkem loominguliste inimeste kui ametnikena tunneksid ja muretses selle üle, kuhu on kadunud 90ndate aastate rahvamassid kirikust? «Rohkem loovust, aktiivsust ja uusi ideid,» lausus Einar Soone.

Tiiu Pikkur