Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tänukontsert uuenenud lühtri valguses

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

6. aprillil Viljandi Pauluse kirikus toimunud Suure Reede kontserti valgustas altariesine lühter uhkes säras. Kontsert oli tänuavaldus ka annetajatele, kelle abiga ajalooline lühter restaureeriti.

Kontserdi andsid Rebecca Kontus (vokaal), Henri Peipman (klaver), Taavo Remmel (kontrabass) ja Ahto Abner (trummid). Esitati teoseid Bachi, Pärdi ja Peipmani loomingust, lisaks improvisatsioone.

Kontserdiga saadud tulust loodetakse tasuda viimane osa lühtri restaureerimiskuludest.

Eelmise aasta detsembris viidi läbi heategevusprojekt, mille käigus koguti 43 850 krooni, mis kattis algse hinnapakkumise lühtri renoveerimiseks. Hinnapakkumine aga kahekordistus, kui ilmnesid täiendavad tööd. Näiteks tuli käsitsi maha hõõruda lühtrile Nõukogude ajal kantud lakk, lühtrisisesed juhtmed olid oksüdeerunud ning vajasid väljavahetamist.

Viljandi Pauluse koguduse õpetaja Mart Salumäe märgib, et hinnapakkumine tehti kaks aastat tagasi ning vahepeal on hinnad tõusnud. Samas on Salumäe tööga väga rahul: «Ma ei oleks lühtrit äragi tundnud, kui ei oleks teadnud. Töö on väga hästi tehtud.»

Esialgse 48 lambi asemel ehib restaureeritud lühtrit 92 lampi. Ka lambi võimsus on poole suurem – varasema 2 kWh asemel 4 kWh, mis on rohkem kui mõne kiriku kogu valgustussüsteem kokku. Salumäe lisab uhkelt: «Igati võimas lühter ja valgustab kirikut vägevalt.»

140aastane lühter paigaldati kirikusse 1866. aastal, seega on see sama vana kui kirik. Lühter on kirikus ka eraldi mälestisena arvele võetud.

Lisaks lühtri remontivajavale armetule seisundile oli renoveerimisel ka praktiline põhjus – lühter asetses liiga madalal, varjates altaripilti ja segades kontserte andvaid muusikuid. Nüüd paikneb lühter esialgsest kolm meetrit kõrgemal ning inimesed näevad kogu altarit ning õpetaja kogudust.

Renoveerimistööde heategevuskorjandust aitas läbi viia aastaid kirikukontserte korraldanud MTÜ Viljandi Vanamuusikafestivali eestvedaja Aivar Trallmann, kes pälvis praostkonnalt kiriku sõbra tiitli.

Merje Mänd