Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tapa kiriku ajalugu on saanud kaante vahele

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Ilmunud on kaunis kujunduses raamat «Tapa Jakobi kirik sõnas ja pildis», autoriks koduloouurija Harri Allandi.
Harri Allandi on Tapa ajalugu uurinud ja fotosid kogunud aastakümneid. 2007. a jõulukuuks pani muuseumi juhatajana töötanud Allandi kokku koguduse ajalugu tutvustava näituse. Siis sündiski mõte anda välja raamat.
Autor ütleb: «Mind ajendas kirjutama mõte, et Tapa kirik ehitati majanduslikult raskel ajal, 1930ndate aastate algul. Kust saadi kiriku ehituseks raha ja kuidas seda tehti?» Materjali raamatu jaoks on ta kogunud kildhaaval inimestelt ja arhiividest. Kõige raskem oli tema sõnul hakkama saada fotodega, mis kajastavad aega, kui kogudusel oli alles palvemaja ja kellatorn, kivist kirikule nurgakivi panekust tänapäeva välja. Keeruliseks osutus selgitada, kes fotodel on, millal on foto tehtud. Tema eesmärk oli varustada raamat rohkete piltidega, et tekiks möödunust elav ettekujutus.
Kõige huvitavamaks osutus Allandi jaoks uurida kunagise koguduse laekuri, Tapa ärimehe Oskar Lasbergi elu ning leida kontakt tema tütrega. Oskar Lasberg kogus kiriku ehituseks raha ja annetas ise arvestatavaid summasid. Talle kuulunud majas asub praegu Tapa vallavalitsus.
Raamat tutvustab paljusid kiriku ja kogudusega seotud inimesi: õpetajaid minevikust, koguduse asutanud Gustav Nimrichi, organiste Hugo Lepnurme, Ago Tinti jt.
Raamatu ilmumine on koguduse jaoks suure tähtsusega, kinnitab koguduse õpetaja Reet Eru. «See on eriline nagu esimene laps. Teos hõlmab kogu Tapa kirikute tekkimise lugu ja laiendab inimeste silmaringi. Eriti hindan pildimaterjali, mis teeb raamatu huvitavaks,» ütleb Reet Eru.
Kogudus esitleb raamatut 1. advendipühapäeval, kui tähistatakse kiriku pühitsemise 77. aastapäeva.

Rita Puidet