Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tartu Maarja kogudus on registreeritud mitu korda

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tartu kõige vanema eestlaste koguduse jaoks on 8. märts 1991 märkimisväärne kuupäev  –  linnavalitsus registreeris koguduse põhikirja ja tunnistas tema kui juriidilise isiku õigusvõimet.

Tartu Maarja kogudus on pikaealine, tema saatus on täis ootamatuid pöördeid, kui mõelda pelgalt viimasele 80 aastale. Sellesse ajavahemikku mahub koguduse likvideerimine 1941. aastal, märkimata ei saa jätta kiriku hävimist suvel 1941 ega leerimaja tunnistamist peremeheta majaks ja üleandmist tuberkuloosidispanseri ruumideks. Otsus viimase kohta on välja antud Tartu Linna TSN Täitevkomitee esimehe käskkirjaga 30. märtsist 1948. Märkimata ei saa jätta, et umbes kuu aega varem veebruaris oli lõppenud leerimaja taastamine. 

Usukultusasjade nõukogu volinik oli küll karistust kergendanud, lubades kogudusel edasi tegutseda iseseisva pihtkonnana Peetri koguduse juures. Tuhatkonna liikmega kogudus oli elujõuline – aastal 1956 tegi liikmeannetuse 1141 inimest. Kirjad käisid aastaid edasi-tagasi koguduse iseseisvuse taastamise nimel ka kõige kõrgemal võimutasandil, ent nii möödusid aastakümned.

Alles vabadusetuultes tekkis kogudusel uus lootus iseseisvuda. 1991, vahetult enne vabariigi aastapäeva, võttis koguduse juhatus vastu koguduse põhikirja ja 11. märtsil on linnavalitsus välja andnud koguduse registreerimistunnistuse (fotol). Ettevõtteregistris on talle antud registreerimisnumber 24010262. Üks etapp sai sellega läbi, et saada järgmise pika teekonna alguseks.

Rita Puidet