Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tartu Pauluse kogudus esitles filmi

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Kaader esitletud dokumentaalfilmist „Aken igavikku“.Kätlin Liimets.

Mullu sügisel Tartu Pauluse kirikus pühitsetud Aapo Puki kahe sakraalmaali saamisloost valmis dokumentaalfilm „Aken igavikku“. Filmi esitleti kiriku krüptis teisel ülestõusmispühal.

Maalid „Ülestõusnud Kristus“ ja „Jeesuslaps Maarja süles“ valmisid koos ettevalmistustega enam kui aasta jooksul ehk sügisest 2020 kuni oktoobrini 2021. Et filmi tegemise idee ei tekkinud kohe alguses, siis liitusid dokumentalistid Hõbe Ilus ja Mihkel Oksmann projektiga märtsist 2021. Seega saab vaataja filmi kaudu osa maalide valmimise viimasest poolest aastast.

Esitlusel viibinud dokumentalist Hõbe Ilus ütles, et paradoksaalsel kombel on filmi aluseks tekst: „Kuna maalimistegevus oli korduv, siis valisime kaadrid vestluse sisu järgi, mis sel ajal toimus.“ Salvestusmaterjali oli kokku 25 tundi, millest valmis 35minutiline teos. Filmi monteerimisel kasutati välistamise meetodit ehk jäeti välja see, mida kindlasti ei soovitud filmi panna. Nii muutus pildirida aina lühemaks ja keskmesse jäi kunstnik, kes liigub koos inimlike kõhklustega maalide valmimise suunas. Kohal viibinud kunstnik Pukk tänas kogudust usalduse eest ja jagas, et sakraalmaalide tegemine oli talle tähendusrikas. „Minu elu oli enne neid maale ja pärast neid maale,“ ütles ta.

Režissöör Ilus vahendas, et kuna ta pole kirikuinimene, siis religioosse sisuga dokumentaalfilmi tegemisel oli abiks 14 aasta pikkune koorilaulja kogemus, mille vältel ta on palju kirikus viibinud ja religioosse sisuga tekstidega kokku puutunud: „Igasuguse projekti sisse minek tähendab, et pead olema avatud. Kui on teemad, milles sa pole nii kodus, siis ettevaatlikult hakkad neid vaatama, jälgima ja muutud protsessi käigus aina julgemaks. Iga film muudab tegijat. Isegi sõnavara jääb külge. See on selle elukutse osa.“

Filmi hakkab levitama Tartu Pauluse kogudus. Õpetaja Kristjan Luhamets avaldas lootust, et ehk saab seda ka televisiooni vahendusel näha. Läbirääkimised käivad. Huvilised saavad aga kindlasti tulevikus filmi osta Tartu Pauluse raamatupoest.

Dokumentalistid Hõbe Ilus ja Mihkel Oksmann lõpetasid 2018. aastal Balti Filmi- ja Meediakooli dokumentaalfilmi eriala. Tänavu märtsis võitsid nad Oslo filmifestivalil parima lühidokumentaali auhinna New Yorgis valminud filmiga „Pulmaisa“.

Kätlin Liimets