Tiina Kala loeng „Patt ja lepitus. Indulgentsid keskaegsel Liivimaal”

/ Autor: / Rubriik: Kuulutus / Number:  /


Ajaloolase Tiina Kala loeng „Patt ja lepitus. Indulgentsid keskaegsel Liivimaal” toimub 18. aprillil kell 17 Tallinnas Niguliste muuseumis. Loeng on osa Niguliste muuseumi näituse „Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas” (09.03.2024–08.09.2024) publikuprogrammist. Osalemine muuseumipiletiga.

Palveränd võeti tihti ette pattude lepitamiseks või lootuses lühendada ajalikku patukaristust. Sellist leevendust lubasid piiskoppide, kardinalide või paavsti välja antud indulgentsiürikud, mis kutsusid üles hardus- ja meeleparandustegudele mõnes pühakojas või ärgitasid aineliselt toetama mõnda ettevõtmist.

Loengus käsitletakse indulgentsiürikute tähendust, tutvustatakse väljapaistvamaid Liivimaa pühakodadele väljastatud indulgentse ja arutletakse nende hankimise viiside ning mõju üle kohalikule kirikuelule.

Erki Russowi kureeritud näitus võtab kokku keskaegsete liivimaalaste palverändudega seotud materiaalse ainese, tuues esmakordselt avalikkuse ette lõviosa Eestist-Lätist teada olevatest palverännuga seotud leidudest ühes kirjaliku-kunstilise pärandiga. Selle tulemusena selgub, et meie isiklikust vagadusest kantud palverännukultuur oli seniarvatust oluliselt rikkam nii käidud kohtade kui ka palverännupraktikate poolest.

Lisainfo