Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tõnis Kõiv: maailma riigid vaatavad Ameerika poole

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Riigikogu liige Tõnis Kõiv osales 5. veebruaril USAs Washingtonis 57. rahvuslikul palvushommikusöögil.
Hiltoni hotellis toimunud palvushommikusöögil osales üle 3000 inimese 189 maailma riigist, teiste hulgas Paide koguduse liige riigikogulane Tõnis Kõiv. Palvushommikusöögile eelnes vastuvõtt, kus lisaks Ameerika kongresmenidele viibis palju välisriikide kõrgetasemelisi esindajaid.
Tõnis Kõiv ütleb, et tegu oli mitmest aspektist ajaloolise sündmusega: nimelt osalesid palvushommikusöögil esmakordselt pärast 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakut taas Ameerika Ühendriikide mõlemad riigijuhid ehk president Barak Obama koos abikaasa Michelle’iga ja asepresident Joe Biden. Julgeoleku kaalutlustel viibis vahepealsetel aastatel üritusel vaid üks riigipeadest.
Ja muidugi nägid paljud väliskülalised esmakordselt lähedalt uut USA presidenti ja kuulsid teda kõnet pidamas. Isiklik kogemus ei ole ju võrreldav telepildiga. Tõnis Kõiv rõõmustab, et ta oli paigutatud istuma lauda otse lava ette ja võis esinejaid näha-kuulda päris lähedalt.
Hommikusööki juhatasid senati liikmed vanahärra Vernon Ehrlers ja endine jalgpallur Heath Shuler. Peakõneleja oli kaua aega Inglise peaministri ametit pidanud Tony Blair, kes tegi oma kõnes nalja, aga samas toonitas, et uus Ameerika president peab talle üles näidatud usaldust raske tööga tõestama.
Barak Obama tänas eelesinejat tehtud töö ja kõne eest ning tutvustas kohalolijaile palvushommikusöökide ajalugu. «Obama toonitas, et ei ole usku, millele on kohane vihkamine. Ei ole tähtis, mida inimene usub. Tähtis on, et ta tunnistab endast kõrgema jõu olemasolu. Et on midagi, mis on tähtsam kui sina ise,» on Kõivu kokkuvõte Obama kõnest.
Tähtis osa sellel üritusel on ametlikule poolele järgnev vestlus, kus mitteametlikult maailma asju arutatakse. Kuluaarivestlustes eri riikide esindajatega Euroopast ja Aasiast olid Kõivu sõnul kõik ühel meelel, et erinevate riikide majanduse jaluletõusmine sõltub otseselt Ameerika majandusest.
«Kui USA saab oma asjad korda ja majandus hakkab jälle elavnema, on ka teistel riikidel lootust surutisest väljuda. Nii mõnigi vabariiklane imetles Eesti otsust mitte kulutada raha,» on Kõiv tuleviku suhtes optimistlik.
Tõnis Kõiv on lõpetanud TÜ õigusteaduskonna, olnud aastatel 1996–2004 Paide linnapea ja on alates 2005. aastast riigikogu liige. Paide Püha Risti kogudusega liitus Tõnis Kõiv 2001. aastal ja samast ajast on ta sinodi saadik.

Rita Puidet