Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ühe korra ja 200 sõna

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Marek Roots ja tema äsja ilmunud mõtisklusteraamat „Pimedus möödub“.Kristjan Luhamets.

25. oktoobril esitles Tartu Pauluse koguduse vaimu­lik Marek Roots mõtiskluste­raa­matut „Pimedus möödub“. 

Käepärases formaadis raama­tu­ke tundub esmapilgul läbi­loe­tav mõne tunniga, ent nagu Pau­luse õpetaja Kristjan Lu­ha­mets esitlust sisse juhata­des „hoiatas“, võib selle näili­selt õblukese raamatu lugemi­ne võtta terve aasta – kui lugeda igal pühapäeval üks mõtisk­lus. Lugemine võib käia ruttu, mõ­tisk­lemiseks aga tasub rohkelt aega varuda.

Marek Roots meenutas, et tekstide kirjutamise ajendi an­dis Eesti Kiriku peatoimetaja Sirje Semm, keda ta 2018. aasta advendiajal Pauluse raa­ma­­tupoe uksel kohtas ja kes pakkus võimalust terve 2019. aasta ajalehe viimasel küljel mõtisklusi kirjutada. 

Paljusid loomeinimesi on tellimuse peale tehtav töö aida­nud. Tähtaeg, teadmine, et si­nult oodatakse midagi, aitab end kokku võtta, palutu ära teha. Roots tunnistas, et talle oli see suureks väljakutseks, eriti seetõttu, et ette oli antud kindel tähemärkide hulk, mil­lest esialgu oli isegi pisut keeru­line kinni pidada. „Kui sulle öeldakse, et võid rääkida vaid ühe korra ja kakssada sõna, siis paneb see mõtlema. Nagu elu mõõt – kõike teha ei jõua, tuleb valida, mis on kõige tähtsam,“ võttis ta olukorra lahenduse poeetiliselt kokku.

Ajalehes ilmunud mõtisklus­te raamatuks kokkusead­mise impulsse tuli siit ja sealt. Esiteks julgustas abikaasa Pirjo, ent viimaseks „müksuks“ loeb Marek seda, kui talle helistas keegi tundmatu Peipsi äärest, kes palus koguda tekstid kaante vahele, et saaks neid tulevikus teistelegi lugeda. See kõne oli otsekui märk Jumalalt. 

Tekste raamatuna välja and­­ma julgustas ka hea sõber Leh­te Hainsalu, kes on alati olnud varmas keeleliselt nõusta­ma. Hainsalu rääkis esitlusel väga südamlikult Marek Rootsi mõtisklustest, mis teda juba esi­mesel lugemisel rõõmus­tasid, ja väljendas lootust, et autori sulest ilmub tulevikus veelgi teks­te, mis hinge kosu­taks. „Ma­rek Roots on sõna­suutlik ini­me­­ne, kelle vaimu­likud mõtisk­lused toovad rõõ­mu, õnne ja kartmatust,“ üt­les Lehte Hainsalu.

Raamatu väljaandmisega tegeles Tiina Nõlvak kirjastu­sest Allika. Tema oli seotud ka Rootsi sulest 2000. aastal ilmunud luulekoguga „Tuule­tund“, mis ilmus tol korral Logose kirjastuse trükisena. Ime­ilusa kaanepildi on teinud Kati Raudsepp, kellega auto­ril tekkis Keila kogudust teeni­des sõbralik perekondlik läbikäi­mine. Esitlusel luges mõned tekstid Rootsi kaasteeline ja mõttekaaslane, Pauluse kogu­duse liige Kalle Kepler.

Autor väljendas lootust, et raamat toob õnnistust ja et ehk leiab sealt iga lugeja midagi, mida edasi anda teistelegi, kellele võiks aina pimedamal sügise ajal veidi valgust ja lootust ära kuluda, sest – pimedus möödub. Tekstid sündisid autori sõnul toetudes Jumalale, ja sedagi raamatu­kest tuleks tema meelest võtta Jumala kingina. Raamatusse on koondatud kõik tekstid, mis ilmusid ajalehes Eesti Kirik, ja ka paar sellist, mis seal ühel või teisel põhjusel (näiteks ajalehe suvepuhkuse tõttu) ilmumata jäid.

Kristel Algvere