Ukrainas palvetatakse pommitamist trotsides

(lisatud üleskutse annetada)

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Sündmused, Uudised / Number:  /

Ukraina luteri kogudused, Saksa Evangeelne Luterlik Kirik Ukrainas, on vaatamata ülirasketele oludele suutnud säilitada ka sõja tingimustes usu ja lootuse Jumala armule ning  tema heatahtlikkusele. Kogudused pühitsevad jumalateenistusi jumalalastele kohase sisemise rõõmuga.

Vaikse laupäeva jumalateenistusel Harkivi koguduses mehi kirikusaalis praktiliselt pole. Mehed on rindel. Foto: Saksa kiriku Ukrainas arhiiv

Kiriku sekretär Kateryna Nikonorova kirjutab Ukrainast, et  ülestõusmispühade sõnum Kristuse võidust surma üle ei ole nendele praeguses olukorras vaid kujundsõnum ega käibefraas.

Samaaegselt abistatakse hädalisi ja toimetatakse nendeni elementaarset elus püsimiseks vajalikku, kirjeldab ukrainlanna. Tema sõnul on selles osas olnud  neile suureks abiks sõprade rahalised toetused. Eriti tõstab esile eestlaste abi.

Praegu on meie kord olla toeks ja üleliigsest loobuda, kiriklikku toretsemist häbeneda ja sellest hoiduda.

Abivahendeid toimetab koguduste liikmeteni ja ka teiste abivajajateni piiskop Pavlo Shvarts, kes sõidab Poola ja Ukraina vahet. Harkivi ja Odessa vahel asuvate kogudusteni jõudmiseks läbib piiskop Ukrainas pikki vahemaid. 

Harkiv ja selle ümbrus on pideva pommitamise all. Elektriühendused on suuremalt jaolt rivist väljas. Elektrit toodavad generaatorid, mis toetajate-sõprade abi eest ostetud.

Piiskop Pavlo Shvarts Harkivi koguduses jumalasõna kuulutamas. Foto: Saksa kiriku Ukrainas arhiiv

Õnneks läheb väljas iga päevaga soojemaks ja valgemaks ning sooja saamiseks elektrit hetkel enam vaja ei olegi.

Pikale veninud sõda on äärmiselt väsitav ja kurnav, kirjutab Kateryna ja lisab: „Aga me palvetame tugevalt ja hoiame kokku ning toetame üksteist palvete najal.“ 

Eestlastele saadetakse soojad tänusõnad. Kateryna Nikonorova kirjutab: „Eestlaste eest palvetame, nende peale ikka mõtleme.“

Oleme Eestis ise Soome, Saksa, Rootsi, Ameerika, Kanada jt sõprade abi ja tuge mitme aastakümne kestel kogenud, nüüd on aeg ise aidata.

Meie raskused ja mured ei ole kunagi olnud ligilähedasedki ukrainlaste tänaste päevade hädamõõduga võrreldes. Seetõttu  oleme Tartu Peetri kogudusega otsustanud ukraina luterlasi püsivalt toetada kahe suurema annetusega aastas – Kristuse ülestõusmise ja jõulupühade ajal.

Seni kuni meie abi vaja läheb, me jätkame. Ei ole meil ju siin Eestis millestki puudus. Kirikud on katuse all, õpetajatel on ülikonnad seljas ja autod ukse ees. Praegu on meie kord olla toeks ja üleliigsest loobuda, kiriklikku toretsemist häbeneda ja sellest hoiduda.

Ants Tooming

Tartu Peetri koguduse õpetaja

Galerii fotod: Saksa kiriku Ukrainas arhiiv

Õpetaja Toominga üleskutse
Kutsun üles Ukraina luterlasi jätkuvalt ja väsimata toetama Ukraina diakooniafondi kaudu.
Charitable Fund „Diaconia Ukraine”
JSC CB „Privatbank”
IBAN UA773515330000026008052246833
SWIFT PBANUA2X