Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Üks küsimus

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Rahvusringhäälingu uudisest võis lugeda, et Baltic Pride’i raames toimunud üritusel ründas Vene kodakondsusega kaine ja hästiriietatud mees Soome pastorit, kes sai viga ja viidi haiglasse. Politsei alustas rünnakuga seoses kriminaalmenetlust. Ründaja karjus solvanguid ja kõneles Jumala vihast homoseksuaalide vastu. Kuidas kommenteerite juhtunut?

Peapiiskop Urmas Viilma: Tänaseks on selgunud, et ründaja oli Venemaa kodanik, kes ründas Soomest Eestisse tulnud külalist ja tema Eesti mõttekaaslasi ühes Tallinna baaris. Selgunud on ka, et ründaja väljendas oma viha seksuaalvähemuste vastu ning põhjendas seda Jumala vihaga. Leian, et erinevad inimesed võivad uskuda erinevalt, võivad ka Piiblit lugeda erinevalt, kuid mitte miski ei õigusta füüsilist vägivalda ligimese vastu, isegi kui saadakse asjadest usuliselt või maailmavaateliselt väga erinevalt aru. Loomulikult mõistan ma hukka kõik seesugused vägivallaaktid ja homofoobse käitumise ega näe mingit õigustust ligimestevahelisele vihale või vihkamisele, sealhulgas erinevate usuliste veendumustega ja seksuaalse orientatsiooniga inimeste vahel.

Mis on aga mind veel kurvastanud selle juhtumi puhul, on siseminister Lauri Läänemetsa poliitiliselt motiveeritud kommentaar, milles ta kaudselt sidus Eesti usujuhtide traditsioonilise abielu toetuseks tehtud seisukohavõtud ja avaldused potentsiaalsete äärmuslike vägivallaaktide ja vihakuritegudega. Kõigi kirikujuhtide seisukohad on toetanud abielust kõneledes Eestis praegu kehtivat perekonnaseadust. Kehtiva seaduse toetamist ei saa kindlasti pidada ei vaenu- ega vihakõneks, mille tulemusena asuks keegi korda saatma kuritegusid.