Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ülestõusnu tunnistajad

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve / Number:  /

Meidki on kutsutud ja valitud Ülestõusnu tunnistajateks, rõõmusõnumi kuulutajateks. Eesti kontekstis võib ju tunduda, et Kristuse järel käijate hulk on tagasihoidlik vähemus, kuid maailmas kokku on meid umbes 2,1 miljardit. Olgu ka see teadmine meile julgustuseks ja vajadusel argumendikski kristlastena ilmalikus riigis elades.
Edetabelite ajastul küsitakse ikka, et kes oli esimene. Samas polegi see üldse asjatu küsimus ja pigem on nüüdisaja kontekstis päris aktuaalne meenutada, et esimesed Jeesuse ülestõusmise tunnistajad olid  naised, kelle hulk eri evangeeliumide kirjelduste järgi on 1–3. Kuid kindlalt võib öelda, et Maarja Magdaleena on ainus, keda kõik neli evangelisti nimepidi nimetavad. Tema oli ka see, kelle isiklikust kohtumisest ülestõusnud Jeesusega on kirjutatud Johannese evangeeliumis. Mehed, Jeesuse ära hirmutatud jüngrid, said ülestõusmisest teada naistelt, kes jutustasid, mida nad haual nägid ja kogesid.
Õnneks Paulus polnud selleks ajaks veel pöördunud ega jõudnud kirjutada: „… naised olgu koguduses vait!“ (1Kr 14:34). Mine tea, mis muidu saanud oleks! Naistele oleks koht kätte näidatud ning kästud rahus edasi leinata. Ja nii poleks praegu, paar tuhat aastat hiljem, ei ristikogudust ega kristlaskonda. Poleks ilmselt ka aastat 2018 pKr, ei põhjust mune värvida ega ülestõusmispühi pidada. Üldse oleks siis kõik hoopis teisiti. Poleks neidki meesvaimulikke, kes oma kiriku altarisse ordineeritud naisi teenima ei luba, hoolimata sellest, et EELK esimesed naispastorid sobiks põlvkonna poolest neist mõnelegi vanaemaks.
Mart Salumäe