Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Urvaste kirikusse tuleb uus vaip

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Urvaste Püha Urbanuse koguduse esmamainimise 600. aastapäeva puhul selle aasta juulis kingib kohalik rahvas oma kirikule kihelkonna mustrites ja värvides uue vaiba.

Õpetaja Üllar Salumets selgitab, et Urvaste Heimtali abikiriku kirikuvanema Peeter Animägi idee kohaselt võiks aastapäeva jääda meenutama vaip, sest praegune on 40 aastat vana ning kulunud.
«Ümbruskonna vallad juba uurisid, mida võiks kinkida, oli hea vastata, et kindel panus vaibafondi oleks teretulnud,» räägib õpetaja, vahendades suurt rõõmu, et vajalik 4000 eurot nii kiiresti kokku saadi.
Antsla, Urvaste ja Sõmerpalu vald kinkisid igaüks 800 eurot, sama summa annetas koguduse juhatuse liige Kalle Uiboleht, lisaks tuli väiksemaid summasid. Salumets räägib, et veel aasta viimasel päeval saabus eraisikult sihtotstarbeline annetus 2012 eurot.
Vaip on tellitud Urvaste kohalikult käsitööliselt, tänavu kevadel Olustvere tehnikumi lõpetavalt Karmen Kroonmäelt, kes tegi kavandi, värvib lõngad ja koob 23 meetri pikkuse vaiba, mis ulatub kiriku peauksest altari ette, üksi oma kodus kangastelgedel.
«Muidugi on see mulle suur au ja ma teen seda väga hea meelega, teades, et minu käsitöö jääb kirikusse pikkadeks aastakümneteks,» kinnitab kirikulehele vaibameister. Kirjeldades töö protsessi selgitab ta, et on käinud Tartus Eesti Rahva Muuseumis uurimas Urvaste kihelkonna motiive ja värve, mida on kirikuvaiba kavandamisel kasutanud.
Muster ongi Urvaste vöökirjast ning värvitoonid triibuseelikust. «Ega värvid päris autentsed tule, sest enam ei ole saada naturaalset puuvillast lõime ja see muudab suuresti tooni nüansse,» kurdab meister, selgitades, et teeb mitmeid proovivärvimisi, valides lõpuks parima tulemuse.
Liina Raudvassar