Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Uus kogudus sünnib inimeste keskele

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tallinna Mustamäele plaanitavat kogudust hakkab rajama Usuteaduse Instituudis teoloogiat ja Norras diakooniatööd õppinud Tiina Kliiman.

26. augustil oli Mustamäe koguduse rajamist ettevalmistava komisjoni koosolek, kus langetati otsus, et uut kogudust hakkab üles ehitama Tiina Kliiman.
Komisjon, kuhu kuuluvad Tallinna praost Jaan Tammsalu, pastoraalseminari juhataja Ove Sander, Misjonikeskuse peasekretär Kirsti Malmi ja nõuandva häälega Vidar M. Bakke Norra Misjoniseltsist, valis seda tööd tegema Tiina Kliimani. Valimisel said määravaks tema väga hea suhtlemisoskus, pikaajalised töökogemused Viljandi Jaani koguduse noortetöö käivitamisel ning soov teha seda tööd põhitööna, mis langetasid otsuse Kliimani kasuks. Praosti sõnul oli ka teine komisjoni nõudmistele vastanud kandidaat väga tugevate isikuomaduste ja oskustega.
Kliimani kohustuseks on kõigepealt suhelda inimestega, luua initsiatiivgrupp, tulevase koguduse tuumik. Et uue koguduse loomine on keeruline protsess, läheb Tiina Kliiman umbes poolteiseks kuuks Norrasse, kus ka noorsootöö spetsialistid, kaks aastat tagasi Eestis töötanud Kjersti ja Bård Norheim on rajamas uut kogudust, kogemusi omandama. Kevadel sõidab Norrasse uute kogudustega tutvuma uue koguduse initsiatiivgrupp.
Tiina Kliiman lõpetas Usuteaduse Instituudi usuteaduskonna möödunud aastal ja sel aastal õpingud diakoniõppes Norra Diakooniahaigla Kõrgkoolis. Ta ütles Eesti Kirikule, et tema ainukeseks ja olulisemaks põhjuseks kandideerida oli Jumala kutse kaasa lüüa selles projektis.
«Tahan neid inimesi diakonina väga teenida, loomulikult ka Eesti kirikut. Minu jaoks on sisemiselt ja vaimselt kõige olulisem inimeste juurde minemine ja sõnas ning teos evangeeliumi kuulutamine. Rajada Mustamäe inimestest kogudus – see on tore võimalus tuua kirik inimestele lähemale,» ütles Kliiman.
Kevadel läheb Tiina Kliiman Usuteaduse Instituuti diakonikoolitusele, et võimalikult kiiresti saada diakonipühitsus.
Tammsalu sõnul on Eesti kurvas olukorras: «Paljud kirikud paiknevad paikades, kus suitsud on kustunud; uuselamurajoonides, mis rahvaarvult on paljudest Eesti linnadest suuremad, pühakodasid ei ole.» Me ei alusta kiriku ehitusest. Alustada tuleb inimestest ja koguduse loomisest. Loodava koguduse emakoguduseks saab Tallinna Jaani kogudus.
Praosti sõnul sai uue koguduse rajamise idee Mustamäele alguse mõne aasta tagusest linnaosa vanema Kalle Mihkelsi valimislubadusest. Viimane pakkunud välja ka maatüki, kuhu kiriku võiks ehitada. Kui aga praosti ja assessori avaldus temani jõudis, anti ajakirjandusele infot, et kirik soovib väärtuslike puude asemele pühakoja ehitada. Mitmed maaomanikud on pärast lehelugu praostiga ühendust võtnud ja leidnud, et üks kirik kuluks Mustamäele tingimata ära. Kui see on Jumala ja inimeste soov, siis on 60 000 elanikuga Mustamäel peagi ka oma kirik.
Tallinna praostkonnaga teevad koostööd Misjonikeskus ja Norra Luterlik Kirik, Norra Misjoniselts on lubanud tagada siinsele töötegijale kolme aasta palga ja koolituse.

Rita Puidet