Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vägi ja rõõm muusikas

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Valga praostkonna laulupäevalisi vihm ei heidutanud. Esiplaanil praost Vallo Ehasalu ja Puhja koguduse daiakon Tiit Kuusemaa. Heiki Rokka

11. juunil Puhjas toimunud Valga praostkonna vaimulik laulupäev tõi kokku umbes 160 lauljat ja instrumentalisti. Teiste teoste seas tuli ettekandele Puhjas töötanud Aleksander Lätte kantaat «Rändaja ja tähed» (1902).

«Tänu Jumalale! Laulupäev läks korda. Võrratu ilm oli,» ütles pidulisi võõrustanud Puhja koguduse diakon Tiit Kuusemaa. «Võrratu ilm» tähendas seekord küll tinahalle pilvi ja vihmahoogusid, ent need ei peatanud protsessiooni Puhja koolimajast kirikuni. «Enne rongkäiku rääkisin lastega. Nad olid särtsu, väge ja rõõmu täis. Keegi ei norutanud,» kirjeldas Tiit Kuusemaa meeleolu.

Valgamaa muusikasalvest
Lisaks Valga praostkonna kooridele Elvast, Nõost, Otepäält ja Puhjast võeti vastu ka külalisi Tartust ja Koselt. 11 koori, ansambli kõrval andsid oma osa Tartu metsasarveansambel, Kose kiriku pasunakoor ja Karijärve keelpilliorkester. Viimane moodustas ka laulupäeva kammerorkestri tuumiku. Lisatuge saadi Vanemuise sümfooniaorkestri mängijailt.
Valga praostkonna muusikatöö sekretäri Miina-Liisa Kuusemaa sõnul on viimased viis-kuus aastat nende laulupäevadele olnud iseloomulik, et eelistatakse oma praostkonna muusikute loomingut.
«Peame oma kunstiliseks juhiks Nõo koguduse õpetajat ja heliloojat Mart Jaansoni. Tema on näiteks soovitanud väga toredaid väheesitatud või lausa esitamata teoseid Teise maailmasõja eelsest ajast. Jaansoni enda teoseid oleme võtnud teiste koorijuhtide soovil kavva,» jagas Kuusemaa.

Mitmekesine repertuaar
Kahetunnine kontsert kirikus oli jagatud kolme ossa. Organist Anneli Klausi esitatud algus- ja lõpukoraali eelmängud telliti Rein Kalmuselt.
Esimene osa oli laste päralt. «Soovime, et kõik põlvkonnad oleksid koos ja säiliks järjepidevus,» kõneles Tiit Kuusemaa. Siira lusti ja säraga lauldi Mart Jaansoni «Päästmise laulu» ja «Leivalaulu».
Kontserdi järgnevatest osadest võiks esile tõsta muusikuteed Puhjas alanud Aleksander Lätte kantaati «Rändaja ja tähed» keelpilliorkestrile, koorile ja kahele solistile. Valikkoori ja orkestrit juhatas Meelis Roosaar. Solistideks olid Atlan Karp (bariton) ja Eveli Roosaar (sopran).
Nõo meesansambli soovitusel võeti kavva 1. üldlaulupeo repertuaarist keerulise seadega neljahäälne Martin Lutheri teos «Meil tulleb abbi Jummalast». Kõrvu jäi, kuidas üks lasteaialaps õhkas Jaansoni Tartu Pauluse kiriku taaspühitsemiseks kirjutatud «Psalm 84» kuulates, et ta pole mitte kunagi enne nii ilusat muusikat kuulnud.

Suudame ja jaksame
Elamusterohkele ja hinge kosutavale üritusele tagasi vaadates ütles Tiit Kuusemaa tänulikult: «Laulupäev on üks väheseid võimalusi suure hulgana kogudustena kokku saada ja kogeda vaimulikku õlgõlatunnet: meid on palju, oleme tugevad, suudame ja jaksame. See tõstab meid üles! Selle kogemusega saame terve aasta elada.»
Kätlin Liimets