Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Valmib dokumentaalfilm «Pastori päev»

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Oleg Sevastjanov elab Narvas neljandat aastat. Foto: EELK Narva Aleksandri koguduse kodulehekülg

Narvas teenivast pastorist Oleg Sevastjanovist vändatakse tõsielufilmi.

Filmimees Valeri Blinovil on töös dokumentaalfilm huvitava saatusega pastorist Oleg Sevastjanovist, kes teenib juba neljandat aastat Narvas Aleksandri koguduses.
Valeri Blinovi sõnul tekkis idee vändata film Oleg Sevastjanovist juba 2005. aastal, mil vene rahvusest luteri vaimulik Eestisse saabus. Blinovi köitis tema isik. Sevastjanov on sündinud Ašgabatis, näidelnud Leninliku Komsomoli nimelises teatris, tundnud Andrei Tarkovskit ja Anatoli Solonitsõnit, olnud legendaarse õigeusu preestri Aleksandr Meni jünger ja leidnud tee luteri usuni.
Isa tütar
«Oleg on juba eakas, aga ta kasvatab üksi oma 12aastast tütart. Klassikaliselt vaimulike lapsed hülgavad vanemate usuvalla ja neist saavad väga ilmalikud inimesed. On väike naisterahvas ja tema vanem isa, mis moodustab huvitava dramaturgilise liini,» kirjeldas Blinov Põhjarannikule pealkirja «Pastori päev» all töös oleva dokumentaalfilmi sisu.
Oleg Sevastjanov oli magistriõppes USAs, misjoneeris Volgamaal ja teenis Soomes ning kõikjal saatis teda väike tütar Darja. «Nüüd õpib Darja Narvas gümnaasiumis ja teda ümbritseb teine maailm,» ütles Blinov, «neiu ja tema isa maailmade konflikt on väga huvitav.»
Tootmisraskused
Valeri Blinovi sõnul on Oleg Sevastjanovist kõneleva filmi projekt juba 14 korda kandideerinud rahastamisele, aga seni edutult. «Et asi tootmisse läheks, pean projekti taas esitama 20. veebruariks,» kirjeldas Blinov filmi valmimisega seotud takistusi.
Enda sõnul on Valeri Blinov oma vahenditega 2005. ja 2007. aastal filminud praeguseks juba ligi 40 protsenti filmi materjalist.
Narva Aleksandri koguduse õpetaja Villu Jürjo arvates on idee teha film koguduse aseõpetajast Oleg Sevastjanovist igati kiiduväärne. «Olegi tulekuga lõppes Narvas täpselt 300aastane periood, mil linnas ei peetud venekeelseid luterlikke teenistusi. Evangeelse traditsiooni kohaselt tuleb aga jumalasõna kuulutada igale rahvale just tema emakeeles,» ütles Jürjo.
Tundmatu Aleksius?
1947. aastal sündinud Valeri Blinovi filmograafias on 40 tõsielufilmi, mille autor ta on, ja enam kui paarkümmend mängufilmi, kus ta on olnud operaatori-lavastaja ametis («31. osakonna hukk», «Näkimadalad», «Sügis»). Blinovi portreefilmidest on huvitavad skulptor Mati Karminist kõnelev «Koguja» ning kunagisest kuulsast joonisfilmide autorist ja praegusest usufundamentalistist Avo Paistikust pajatav «Avo». Enim hinnatud on Blinovi vändatud filmidest režissöör Pjotr Todorovski «Sõjavälja romaan» (1983).
Tulevikuideedest tutvustas Blinov veel filmiprojekti, mis valmiks kahasse skandaalse kirjamehe Virko Lepassaluga (sai laiemalt tuntuks president Lennart Merile KGB-mineviku inkrimineerimisega) ning kõneleks Aleksius IIst. Film kannab tööpealkirja «Tundmatu Aleksius» ja põhineb 12tunnisel seni avaldamata filmimaterjalil, mille autor Blinov on.

Teet Korsten

Oleg Sevastjanov
sündinud 23. septembril 1948 Türkmenistanis Ašgabatis.
1973 lõpetas teatriinstituudi Moskvas.
Aastal 2000 sai teoloogilise hariduse Concordia seminaris USAs Indiana osariigis Fort Wayne’is.
Õpetajaks ordineeritud Ingeri kirikus 8. oktoobril 1993.
Narva Aleksandri koguduse abiõpetaja 1. augustist 2005.
Esimene venekeelne luterlik vaimulik Eestis pärast 1704. aastat.
Allikas:
EELK Narva Aleksandri koguduse kodulehekülg