Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vihmasabina saatel pühade osadusse

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Haapsalu toomkirikus salvestati möödunud aasta hingedepäeval Sirje Kaasiku «Missa brevis» (Väike missa). Plaati saab osta Haapsalu kogudusest.

Teose kannavad ette sadakond lauljat: Läänemaa oratooriumikoor, Haapsalu kammerorkester ja solistid Keiti Kaustel (sopran), Hanna Kopli (flööt) ja Anti Kübarsepp (trompet), dirigent on Lehari Kaustel.

«Missa brevis» koosneb viiest osast: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei. Sirje Kaasiku loodud viise raamib kellahelin ja vihmasabin, mis kuulaja alul kirikusse ja pärast muusikalist kiitust rahu leidnuna koduteele saadab. Orkestreerinud on teose autor ise. «Esimest korda elus,» kinnitab Sirje Kaasik.

Plaadi kohta ütleb helilooja: «Plaat ei ole mõeldud laiaks levitamiseks kvaliteedi mõttes, vaid on jälg hetke meeleolust, Haapsalu muusikaajaloost, lauljate andumusest teha koos suurt asja. Tegemist oli isetegevuslastega, kellest enamus pole suurvormi laulnud, aga nad laulsid erilise pühendumusega.»  Muusika on sündinud Raul Tammeti lavastusele «Karmeli tütred», tekst pärineb Toomas Siitani raamatust «Liturgilised tekstid», teose esitasid esmakordselt lauluhuvilised sõbrad ja spetsiaalselt kokku kutsutud naiskoor 2003. aasta detsembris samas toomkirikus.

Helilooja Sirje Kaasik on lõpetanud 1987. a muusikaakadeemia  koorijuhtimise erialal ja töötab Haapsalu muusikakoolis. Ta on kirjutanud laule segakoorile, naiskoorile, lastekoorile ja meeskoorile. Ta ütleb, et on laulude kirjutamiseks saanud inspiratsiooni ka Eesti Kiriku pühapäevaleheküljelt. «Väga kosutav on lugeda lehest kauneid luuletusi ja ilusaid mõtteid, mitu minu laulu on sündinud tänu sellele.»

Kirikumuusika Liidus on saadaval tema vaimulikud lastelaulikud «Igal hommikul, igal õhtul» (2003). Väljaandmist ootavad segakoorilaulud ja uued lastelaulud.

Rita Puidet