Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vitraažid toovad alati rõõmu

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Torniluukide värvilised klaassilmad on pühakojas väike detail, ent torni külastajale jääb tekkivast valgusmängust kindlasti kena mälestus. Koguduse arhiiv.

Pärnu-Jakobi kirikul on vitraažidega torniluugid.

Pärnu-Jakobi koguduse jaoks oli aasta lõpp rõõmus, sest koguduse hooldajaõpetaja Kristiina Jõgi pühitses esimesel jõulupühal kiriku esimesed vitraažid. Need on meie kirikus harjumuspärastest vitraažidest erinevad, ja mitte ainult vitraažid, vaid ka torniluugid. Nüüd on nimelt meie noorimal gooti stiilis kirikul vitraažidega torniluugid.

Kuna kirik on pühitsetud palverändurite kaitsepühakule apostel Jaakobus Vanemale, on ka vitraažidel kujutatud palverännule viitavaid sümboleid: palveränduri risti ja mõõka. Algatus panna torniluukide avause ette vitraažid tuli kellalööjalt, kes käib tornis käsitsi kella löömas. Tema sõnul peegelduvat valgus imeliselt seinale, sellest tekkinud tal mõte valguse mängu veelgi paeluvamaks muuta, selgitab koguduse diakon Jane Vain

Kogudusele kingituseks valminud vitraažid tegi Tallinna pedagoogikaülikoolis kunstiõpetaja eriala lõpetanud kunstnik Ain Alle, kesharrastab just klassikalist vitraaži. Kunstnik on öelnud, et klassikalises stiilis vitraažide tegemine nõuab rohkem oskusi ja kogemust, jõudu ja kannatlikkust kui Tiffani stiilis taiesed. 

Kui kirik ka sel suvel „Teeliste kirikute“ projekti raames huvilistele avatud on, saab tõenäoliselt ka torni ronida ja imelisi torniluuke oma silmaga vaadata ning sealne valgus aitab meie südamesse suunata armastust. 

Rita Puidet