Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

20 aastat Järvakandi Pauluse kirikut

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Järvakandi kirik on kapitaalselt ümber ehitatud algselt kauplusele ning hiljem raamatukogule ja alevivalitsusele kuulunud hoonest. Arhiiv

18. august 1996 läheb Järvakandi kui Eesti klaasipealinna ajalukku päevana, kui peapiiskop Jaan Kiivit pühitses sealse esimese luterliku kiriku.

Tegemist ei ole täiesti uue ehitisega, vaid algselt kauplusele ning hiljem raamatukogule ja alevivalitsusele peavarju pakkunud hoone kapitaalse ümberehitusega, mida lõuna poole eeskoja ja kellatorniga laiendati. Projekti tegi arhitekt Illar Kannelmäe.
Esimene Järvakandi nime kandev pühakoda püstitati Rapla koguduse abikirikuna juba aastal 1854 omaaegse Järvakandi ja Kehtna valla piirile Käbikülla, mille baasil moodustati 1945. aastal iseseisev Järvakandi Peetri kogudus. 1980ndate lõpu rahvuslik ärkamisliikumine tõi ka sellesse väikesesse kogudusse uut hingust ja värsket verd.
Et aga Järvakandi alevi rahval oli üha tülikam 17 km kaugusele jäävasse pühakotta pääseda, hakkasid 1993. aasta sügisest toimuma regulaar­sed jumalateenistused Järvakandi alevi klubis.
Oma kiriku ehitamise hingeks ja initsiaatoriks sai tollane Järvakandi alevi volikogu esimees ja hilisem vallavanem Tõnu Saar, kes oli ühtlasi ka Kehtna külje all tegutsenud Järvakandi Peetri koguduse juhatuse esimees. Kiriku ehitamist finantseeris põhiliselt Juva sõpruskogudus Soomes, kellega tekkisid head suhted kõigepealt muusikute vahel, mis hiljem arenes juba laiemaks ja seni aktiivselt toimivaks koostööks.
Et vana Järvakandi kirik, mis nüüd kannab Kehtna kiriku nime, oli pühendatud apostel Peetrusele, sai uue kiriku kaitsepühakuks apostel Paulus. Aasta pärast kiriku valmimist rajati Järvakandi alevisse ka oma surnuaed.
Rahva suus hellitavalt nukukirikuks hüütav väike ja armas puidust pühakoda, kuhu mahub istuma ligi 80 inimest, asub alevi pargi servas ning on igale Järvakandist läbisõitjalegi kergesti leitav. Jumalateenistused toimuvad kuu esimesel ja kolmandal pühapäeval ning suurematel kirikupühadel algusega kell 15.
Kuigi liikmesannetajaid oli eelmisel aastal vaid 31, on pühapäeviti vähemalt pool aktiivsest kogudusest alati kohal. Järvakandi alevis tegutsevad veel ka nelipühi ja baptisti kogudus, kellega on väga head suhted. Kuna jumalateenistuste kellaajad reeglina ei kattu, näeb meie jumalateenistustel sageli ka teiste koguduste inimesi.
Järvakandi Pauluse kiriku 20. aastapäeva tähistame piduliku jumalateenistusega pühapäeval, 21. augustil erandkorras algusega kell 11. Teenib piiskop Tiit Salumäe ning külla ootame rohkesti nii vanu kui uusi sõpru Soomest, Saksamaalt ja Eestist.
Mihkel Kukk,
Järvakandi koguduse hooldajaõpetaja