Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

25 aastat lauldes Jumalale

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Naiskoor Kargell Kärla kirikus oma 25 aasta juubelil, keskel juht Ülle Vallaste. Vasakul klaverisaatja Katre Roolaht ja Pille-Rite Rei, kes saatis laule saksofonil. Paremal koguduse õpetaja Rene Reinsoo. Annika Vestel.

Kärla kirik Saaremaal kannab Maarja Magdaleena nime ja sai eelmisel aastal nimepäeval, 22. juulil 177aastaseks. Sama pikalt on koguduses muusikaga jutluste kõrval Jumalat kiidetud. 

Hulganisti on ilusaid Maarjalaule lauldud, ja põhjusega. Oli ju Maarja Magdaleena Issanda õpilane ja Jeesuse ülestõusmise tunnistaja.

Praegune naiskoor Kargell sai möödunud kevadel 25aastaseks. Et suured laulupeod, nii Saaremaa oma kui ka vaimulik laulupidu Viljandis, lükkusid eriolukorra tõttu edasi, saimegi kohapeal rahulikult koori sünnipäevale pühenduda. Keskendusime uute laulude õppimisele. Esiettekandele tulid need pidulikul kontsertjumalateenistusel Kärla kirikus, kui tähistasime koori juubelit ja kiriku sünnipäeva. 

Eelmise aasta praktiliselt lumeta talv ja pikk külmavõitu kevad jättis ka pastoraadi, meie prooviruumi, hingeta. Ja ime sündis, kui lõunamaine kõrvetav leitsak peletas koroonaviiruse kaugemale. Koori dirigent Ülle Vallaste kutsus lauljad laule õppima.

Dirigendi sünnipäev

Imelisi hetki on ajalooks saanud. Peeti Ülle Vallaste 60. sünnipäeva veebruaris. See oli armsa muusika ja üllatustega täidetud tore sündmus. Video USAst vanema tütre perelt, spetsiaalselt vanaemale lauldud, mängitud etteasted ja kõik pidulised olid kordamööda ka laval. Ülle lõpetas 1995. a EELK kirikumuusikakooli organisti ja koorijuhi erialal. Päris oma koori loomine oli hingel ja saigi teoks. Muusikalise hariduse andmine lasteaias ja Kärla muusikakoolis on ka tema tööks ning õnnistuseks. Ülle laulab koos abikaasa Romaniga ansamblis Collecta ja KOSKi kooris. Ta on kodukandi maa sool.

Uute lauludega astusime kodukirikus üles 5. juulil. Koor harjutab kord nädalas, sest esinemiste jaoks on vaja vaeva näha. Peale proovide ja esinemiste on meil muidki ühiseid tegevusi.

Meie laululaager rändab lauljate kodusid pidi. Kord aastas saab üks kodu üle vaadatud, lõõgastutud ja rõõmsasti lauldud. „Ma tahan laulda Issandale, et ta mulle on head teinud“ (Ps 13:6). Laua katame igaühe korvist ja see saab uhke oma mitmekesisuses.

Ühislaulmised

Meenutan olnud aegu. Et kodusaarel on veel nägemata paiku, mahub muusikaharrastuse kõrvale igasugust põnevust. Pöide kirikus kõlas laul hoopis teisiti, võlvide alt kajas vastu.

Lisaks kodusele Saaremaale on meid mujalgi Eestis ja ka Saksamaal rõõmsasti vastu võetud. Esinemiste vahel satume näiteks roosiaeda, lossi või parki ja armsasse pühakotta. Saksamaa roosid on justkui puud ja õied suured nagu praetaldrikud. Narvas Maarjalaulude festivalil olles saime aega jalutada linnas ja imestada, kui kaunis koht see on. Külas on hea olla. 

Meie pisikesele koorile anti võimalust olla kohal juubelilaulupeol (2019. aastal). Naised olid täis väge, julgust ning seesmist sära ja selgeks sai ka valikkooride repertuaar. Dirigent uskus meisse. Rangeid nõudmisi laulmisel võtsime igaüks äärmiselt tõsiselt. Palgaks sai suur rõõm, ehkki laululava trepid hakkasid lainetama ja pea ringi käima. Mäletame vaimulikke laulupidusid, vaba rahva laulu, naiskooride laulmist, meeste tantsupidu, kus mehed tantsisid meie laulu saatel. Sagedased esinemised kodukirikus, mujal Saaremaal ja kaugemalgi olid meie jaoks tavalised asjad.

Meile tähtsad olukorrad 

„Langegu vihmapiisad õrnalt su laugudele, rõõmustagu päiksekiired sinu südant, võtku Jumal sind oma armastuse hõlma …“ Lauluviis ketrab päeva ning kauemgi, peletab paha hoopis. Minu sünnipäeva järgsel päeval laulab telefonis endine laulukaaslane Linda ja kõrv saab pika pai armast viisi kuulates. Laulmine, ka üksi kodus, on tema jaoks alati toeks, kui haigus või mure majas.

Millega täidaksime laulude harjutamise aja, esinemiste värina?  Lauljad arvavad: kooris osalemine annab hingelist rahuldust; kaaslased on positiivsed, hakkamist täis; dirigent särab ja on hea õpetaja, tore, vapper, super; saan osa kirikuelust, muusikasündmustest. 

Luuleread panevad kenasti kokku, miks laulame Jumalale ja siis endale ja kuulajatele. „Kui teerajal õilmitseb õisi, kauni kimbu ma pihku korjan. Õiteiluga õnnistan teisi, loodan mured neil rõõmu ei varja.“ (Andres Lehestik) Loojast paremat kunstnikku pole olemas ning loomingu märkamiseks teeme vaid silmad lahti.

Aime Haamer,

koori laulja