Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

27 aastat Eesti Kiriku taasilmumisest

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

EK1993martsOn inimesi, kes üle elanud raskeid õnnetusi või õnnelikke pääsemisi ja ütlevad, et said kingiks uue elu, ka uue sünnipäeva. Sama võib üle kanda ajalehele Eesti Kirik, mis 1990. aasta 4. märtsil ärkas uuele elule, kui pärast 50aastast pausi Eestis taas ilmuma hakkas.
Millal on siis Eesti Kiriku esimene sünnipäev? Ajalehe proovinumber ilmus 1923. aasta jõuludeks ja siis juba järjepidevalt 1924. aasta jaanuarist kuni 1940. aasta 22. augustini. Veel viimases lehenumbris avaldatakse lootust, et vaatamata nõukogude võimu kehtestamisele saab ajaleht edasi ilmuda. Kahjuks nii see ei läinud.
Sunnitud vaikimisele vaatamata on Eesti Kirik väljaanne, mis ilmub sama nime all. Veel pikema ajalooga lehed Eestis on kandnud siiski erinevaid nimesid.
Ma vaatan taasilmunud Eesti Kiriku esimest numbrit, mille ilmumispäevaks oli pühapäev.
Esikaanel Kodu- ja Välis-Eesti piiskoppide karjasekirjad palvepäevaks ning suurel pildil palves käed. Foto autoriks on märgitud Pekka Hänninen. Järelikult on pilt tehtud Soomes, sest lehe esimese vastutava toimetaja Joel Luhametsa mälestuste järgi oli Eesti Kiriku alguse juures ka Olev Melin, Kyrkpresseni peatoimetaja.
Minule seostuvad need palvekäed aga alati, kui lehte vaatan, Põlva koguduses 51 aastat ustavalt kirikuvanema ametit pidanud Richard Maaskiga. Tema ütles ikka: kõnnin maa peal ja elan taevas.
Esimese lehenumbri jutluse on kirjutanud toona 89aastane õpetaja Karl Karls­son, kes elas pika elu ja lahkus meie seast 103 aasta vanusena.
Ta kirjutab: „Õnnistegija ei nõua, et peaksime end ise headeks ja õigeteks tegema. Küll aga peame avama oma südame Temale, et ta võiks külvata sinna head seemet.“ „Alustagem külvist, lõikaja tuleb omal ajal,“ ütleb ka Joel Luhamets juhtkirjas.
Esimest lehenumbrit tehti õhinapõhiselt, kui tänapäevast kõnepruuki kasutada. Et puudusid oma ruumidki, ajakirjanikest rääkimata, siis esimene ajaleht pandi kokku täna ilmuva Eesti Kiriku persooniloo fookuses oleva Anne Schotteri kodus. Lugeja ei saa teada seda, kes 1990. aastal koos Joel Luhametsaga lehte välja andsid, sest impressumis on vaid tema nimi.
27 aastat hiljem saame meie, praegused Eesti Kiriku toimetuse töötajad, öelda, et meie eelkäijad on teinud head külvitööd.
Lehe lugejate ja tellijate hulgas on inimesi, kes on püsinud koos oma lehega 27 aastat. See on suur rikkus. Nagu ka kõik need lehe tellijad, kellega igal kolmapäeval kohtume.
Soovin kogu toimetusepere poolt meile kõigile palju õnne, et saame avatud südametega Temalt head seemet vastu võtta ja seda jagada.
Sirje Semm,
peatoimetaja