31. mai: Maarja külaskäigu päev

/ Autor: , / Rubriik: Kirikukalender, Pühad / Number:  /

Maikuu viimasel päeval, 31. mail meenutame neitsi Maarja külaskäiku oma sugulase Eliisabeti juurde. On Maarja külaskäigu päev.

Nii nagu Maarja kandis parajasti üsas Jeesust, oli ka Eliisabet lapseootel. Tema aga kandis last, kellest hiljem sirgus Ristija Johannes. Kui Eliisabet kuulis Maarja tervitust, hüppas laps tema ihus ja Eliisabetile langes Püha Vaim, kelle läbi ta kuulutas härdunult: „Õnnistatud oled sina naiste seas ja õnnistatud on sinu ihu vili!”

Maarja külaskäigu päev on teiste Maarjaga seotud tähtpäevade kõrval üsna hiline, tekkides alles aastal 1263. See sai alguse püha Bonaventura (1221–1274) toetusel, kes oli frantsisklaste ordu juht. 1389. aastal kuulutas paavst Urbanus Maarja külaskäigu päeva üldiseks tähtpäevaks ning sellest alates tähistati seda ametlikult 2. juulil. 1969. aastal nihutati see aga mai viimasele päevale, et see jääks Maarja kuulutuse püha ja Johannese sündimise püha vahele.

Eesti Kirik vahendab koostöös Tallinna Toompea Kaarli kogudusega videoid, mis selgitavad väiksemate kirikupühade ja mälestuspäevade sisu läbi terve kirikuaasta. Kirikuaastat tutvustab Kaarli koguduse abiõpetaja Kaisa Kirikal. Video on salvestatud aastal 2022 ja selle filmis ning monteeris Urmo Treisalt.