Diakonieksami sooritas kuus kandidaati
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Uudised / Number: 19. veebruar 2025 Nr 7 /
Septembris pastoraalseminaris diakonikoolitust alustanud sooritasid 17. veebruaril diakoniameti eksami kirikuvalitsuse ees. Tegemist oli ühtlaselt tugeva ja motiveeritud grupiga, kus kõigil osalejatel olid oma eripärad ja tugevused.

Diakonieksami sooritasid Andreas Eelmäe, Jaanus Eensalu, Tiina Kütt, Hanno Saks, Aile Vaher ja Oliver Vitskovski. Diakonikursust juhendasid pastoraalseminari juhataja, piiskop Marko Tiitus ja assistent Liina Sander.
Kõik kuus diakonikandidaati sooritasid eksami positiivsele tulemusele ja tunnistati konsistooriumi poolt ordinatsiooniküpseteks. „Lisaks kuuele lõpetajale osales diakonikoolitusel veel Tõnu Veldre, kes aga enne diakonieksami sooritamist peab lõpetama oma teoloogiaõpingud usuteaduse instituudis,“ sõnas piiskop Tiitus.
„Olen tänulik ühise teekonna eest diakoniordinatsiooniks valmistumisel ning tänan Jumalat, et ta on kutsunud meie kirikusse mehi ja naisi, kes tahavad innu ja pühendumisega koguduste teenimisel abistada ning rakendada oma annid, elukogemuse ja aja kiriku teenistusse. Õnnistagu Jumal nende elu ja teenimist ning lubagu sellel vilja kanda,“ ütles pastoraalseminari juhataja Eesti Kirikule pärast eksamit.
Ta lisas, et tegemist oli ühtlaselt tugeva ja motiveeritud rühmaga, kus kõigil osalejatel olid oma eripärad ja tugevused, mida kirikutööle kaasa võtta. „Nad moodustasid ühtehoidva ja üksteist täiendava meeskonna,“ jagas Tiitus.
Praeguste plaanide kohaselt on tulevaste diakonite teenimiskohad järgmised: Andreas Eelmäel EELK Kambja kogudus ja Kaitseliit; Jaanus Eensalul EELK Laatre Püha Laurentsiuse ja Sangaste Püha Andrease kogudus; Tiina Kütil Haapsalu Püha Johannese kogudus; Hanno Saksal EELK Vändra, Tori, Pärnu Eliisabeti kogudus ning Kaitseliit; Aile Vaheril Kuressaare kogudus ja Saarte praostkond; Oliver Vitskovskil EELK Lüganuse kogudus ja Kaitseliit.
Diakonikoolitus toimus pastoraalseminaris alates septembrist 2024 kuni jaanuarini 2025: viis kolmepäevast õppesessiooni, viis õppepäeva Zoomis, lisaks praktika kogudustes, kodutööd ja refleksioonid. Tegemist oli intensiivse ja mitmekülgse õppega.
Diakonid ordineeritakse piiskopkondade katedraalkirikutes. Kuupäevad lepitakse kokku lähiajal, pärast seda kui peapiiskop Urmas Viilma on teinud otsused diakonite ametisse määramise kohta.
Kätlin Liimets