Anne Burghardti ettekanne „Näiteid teoloogilistest aruteludest luterlikes kirikutes”
(salvestis)
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Kuula ja vaata, Video / Number: 10. detsember 2025 Nr 45 /
28. novembril toimus Tartu Ülikooli peahoones konverents „Piibel ja luterlus“, kus akadeemiliste teoloogide ja vaimulikkonna vahel väideldi luterliku õigeksmõistuõpetuse ja Piibli autoriteedi üle.
Videoettekandega astus üles Luterliku Maailmaliidu peasekretär Anne Burghardt. Tema ettekannet „Näiteid teoloogilistest aruteludest luterlikes kirikutes” jagati konverentsilistele salvestisena, mida on rõõm ka Eesti Kiriku lugejatele vaadata-kuulata pakkuda.
Konverentsi ülevaateartiklis kirjutab reporter Sippie Guth: „Luterliku Maailmaliidu (LML) peasekretär Anne Burghardt paraku konverentsiga kohapeal ühineda ei saanud, kuid ta oli ette valmistanud videoettekande, millega sisutihedasse päeva oma panus anda. Burghardt kõneles erinevate näidete taustal, kuidas on sündinud teoloogilised arutelud luterlikes kirikutes.
Ühe näitena rääkis ta õigeksmõistuõpetusest, mis on luterliku õpetuse keskmeks ja kiriku siduvaks aluseks. Sellel on oluline koht mitmes dokumendis, näiteks Augsburgi usutunnistuses, ning see on ka üheks alusdokumendiks LMLis.
Teise olulise näitena andis ta põhjaliku ülevaate keerukast arutlusest Poolas 20. sajandil alguse saanud naiste ordineerimise küsimuses. Selle pika protsessi tulemusel ordineeriti esimene naine Poolas aastal 2022.
Nende näidete taustal toonitas Burghardt, et arutelu ei tohiks olla tormakas ning peaks kindlasti kaasama eriarvamuste esindajaid. Tema sõnul aetakse sageli segi dialoog ja dispuut ning ta rõhutas, et dialoogi eesmärk ei ole ühe poole võitjaks kuulutamine.”
Eesti Kirik
Loe ka: