Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Aastapäeva puhul matkama ja näitusele

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Johan Pitka mälestusmatk on pika traditsiooniga.
Internet

Kaitseliidu Järva malev kutsub taas inimesi matkama, Müüsleri Saare selts aga näitusele.

Jaanuari viimasel laupäeval kutsuti inimesi 38. korda Tammsaare matkale Albu vallamaja juurest Vargamäele, et meenutada armastatud kirjanikku.
Järgmisel pühapäeval, 18. veebruaril kutsub aga Kaitseliidu Järva malev koos koostööpartneritega Jalgsema külas sündinud Vabadussõja ühe kangelase admiral Johan Pitka (19.2.1872–1944) rahvamatkale, mis toimub 12. korda. Kogunemine on Peetris kell 10. Matka pikkus on umbes 20 kilomeetrit ja matkale palutakse kaasa võtta rahvuslippe. Matkale tuleks registreerida hiljemalt 11. veebruaril Järva maleva telefonil 717 9749.
Müüsleri külas Saare seltsimajas on avatud näitus „Vabaduse tee“, mis annab ülevaate Vabadussõjast. Huvitavaks teeb näituse 18 ruutmeetrine kaart, mille peal saab kõndida ja sellel läbi mängida kogu sõja. Müüsleris avati aastal 1934 Vabadussõja ausammas ja vanadelt piltidelt on näha, et selle avamisel osales riigivanem Konstantin Päts. Ausammas taasavati augustis 1988. Tee ausambani ei rohtu ja samba ning selle ümbruse korrashoiuks on korraldatud talgupäevi.
Järva-Peetri kogudust teeniv diakon Jaanus Tammiste ütleb, et vabariigi aastapäeval palvetatakse kirikus ikka riigi ja rahva eest ning tänatakse Jumalat. Tänavu on aastapäeva tähistamine võib-olla tagasihoidlikum, sest valdade ühinemise järel on raskuspunkt kaldunud Paidesse. Seal loetakse keskväljakul ette „Manifest kõigile Eestimaa rahvastele“ ja Püha Risti kirikus on kell 14.30 oikumeeniline iseseisvuspäeva jumalateenistus, mis ka ETVs üle kantakse. Raekoja saalis aga avatakse näitus „Eesti Vabariigi sünd Paides“.
Veel ühte olulist isikut ei saa meenutamata jätta. Nimelt kunagist Järva praosti Chris­toph Wilhelm Beermanni (1864–1939), keda kogudus mälestab lipupäeval, sest tema on üks Eesti Üliõpilaste Seltsi asutajaliikmeist, kes sinimustvalge lipu pühitsemisel Otepääl kõneles lipu ja selle värvide tähendusest. Ta teenis Järva-Peetri kogudust aastatel 1916–1937.
Rita Puidet