Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Aastapäeval Saksamaal

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Vaimulikud Tiina Ool (vasakul) ja Triin Simson olid vabariigi aastapäeval külas Saksamaal.
Erakogu

Saarte praostkonna vaimulikud käisid Põhja-Saksamaal Eesti Vabariigi 100. aastapäeva jumalateenistust pidamas.

Tiina Ool Saaremaalt ja Triin Simson Hiiumaalt külastasid Saarte praostkonna sõpruskirikuringkonda Schleswig-Holsteini Liidumaal, et tähistada ühiselt Eesti Vabariigi 100. aastapäeva.
Üritus algas koosviibimisega Schleswigi toomkiriku pastoraadis. Saksamaal elav saarlane Aive Bruhn tutvustas kohalikke eestlasi ja Eesti sõpru ühendavat ühendust Sõpruskond ja tegi ülevaate eestlaste jaoks nii tähtsa päeva tagamaadest. Vaimulikud rääkisid, kuidas 24. veebruari Eestis harilikult tähistatakse.
Küsimusele, millest vaimulikud ilma jäävad, kuna nad nii tähtsal päeval kodust eemal viibivad, vastas diakon Simson: „Tegelikult ei jäägi millestki otseselt ilma. Vaimulikuna on oluline õppida tundma kristlasi ka Saksamaal. Sellised soojad suhted sõpruskogudustes teiste inimestega on seotud kristliku usu olemusega – ei ole tähtis, kus maal keegi elab või mis keelt räägib – see on lihtsalt armas ja kinnitab taas, et me oleme vennad ja õed.“
Viimast kinnitas ka Tiina Ool. Paljud eestlased tulid koosistumise lõpus imetoreda ürituse eest tänama. „Et nii palju eestlasi kohale tuli, oli mulle positiivseks üllatuseks. Ainuüksi see näitab meie partnerluse olulisust. Ning on väga tore laulda ka teisel pool Läänemerd üheskoos laulu „Eestlane olen ja eestlaseks jään“. See aitab meil rahvusena püsida,“ lisas pastor Ool. „Mina olen siin kolmandat korda, selle üle tänulik ja õnnelik ning tulen alati suure rõõmuga, kuna minu meelest on lausa imetore, et meie partnerlussuhted nii kaua kestnud on. Pastorina rikastab see, et saan teenida ka teise maa kirikutes.“
Ka Saarte praost Anti Toplaan tunneb partnerlussuhete üle head meelt. „Eriti olulised on nii kirikute- kui ka inimestevahelised suhted. On julgustav kogeda, et sa ei võitle koguduse või omaenda raskustega üksi, vaid on veel keegi, kes sind innustab, sinu käekäigu vastu huvi tunneb ja vajadusel toetab,“ rääkis praost Toplaan. „Partnerlus aitab näha laiemat pilti ning õpetab mõistma erinevates tingimustes tegutsevate usukaaslaste olukorda. Koostöö kahe kiriku liikmete vahel aitab taastada ja arendada pidevas muutumises oleva ühiskonna keskel kristliku Euroopa väärtusi ning ühtse kultuuriruumi tunnetust.“
Järgnes eesti laulude ühislaulmine ning pärast mõnusat istumist kohvilauas suunduti kirikusse aastapäeva jumalateenistusele, kus teenisid Tiina Ool ja Triin Simson nii saksa kui ka eesti keeles.
Kuressaare koguduse õpetaja Tiina Ooli sõnul osutus eestipärase külakostiga Tallinna lennujaama turvakontrollist läbisaamine päris riskantseks. „Minu käsipagasis olnud kaheksa pakki vürtsikilu ja kirikuõpetaja ametirist osutus turvakontrollijate jaoks parajaks pähkliks,“ pajatas Tiina Ool. „Kohvrit sõidutati kontroll-lindil turvatöötajate uuriva pilgu all edasi-tagasi. Lõpuks, pärast pikka uurimist lubati mind ikka lennukisse.“ Ligi 30 eestlast ja teist samapalju sakslasi rõõmustasid väikeste Eesti lipukestega kaunistatud kiluvõileibade üle väga.
Eesti Vabariigi aastapäeva tähistatakse Schleswig-Flensburgi kirikuringkonnas juba 11 aastat, iga kord erinevas kirikus. Sellel aastal esimest korda osalenud, Saaremaalt pärit, Saksamaal elava ja arstina töötava Liis Kahju sõnul ei olnud ta veel kunagi Eesti Vabariigi sünnipäeva nii võimsalt tähistanud.
„Üritus tekitas  sooja tunde. Hästi uhke oli sellest osa saada koos nii paljude kaaseestlastega, sest eks meile kõigile ole kodumaa vaatamata eemalolekule väga kallis. Eriti südamlik minu jaoks oli kohale tulnud sakslaste siiras rõõm Eesti Vabariigi pärast,“ kirjeldas Liis oma rõõmu.
Partnerlussuhted Saarte praostkonnaga said alguse juba 28 aastat tagasi. 1994 oli esimene kohtumisreis, järgnesid noorte kohtumised Angelnis Saksamaal ja Saaremaal. 2017. aasta suvel külastasid Kärla koguduse partnerkoguduse pastor Hanno Jöhnk ja Schleswig-Flensburgi kirikuringkonna nelja koguduse pasunakoori muusikud kirikupäevi ja laulupidu Saaremaal. Käesoleva aasta juulis on kavas Saksamaal korraldada Saksa-Eesti kristlik perelaager.
Merle Klein