Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Algas sinodite hooaeg

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Ida-Harju praostkonna sinodisaadikud töömeeleolus Kuusalu kirikus.
Kätlin Liimets

Issanda ligiolus kogunes 23. veebruaril ühtteist kogudust koondav Ida-Harju praostkond Kuusalus meie kiriku tänavuseks esimeseks sinodiks.

Kiriku värskendavas jaheduses oli mõtlikku sisevaatlust, rõõmu ja mureteemade jagamist. Pärast armulauaga palvust kaunis võlvlagedega pühakojas koondati mõtted praost Jaanus Jalaka juhtimisel 2016. Issanda aastale, mil praostkonna 11 hingekarjase teenimisel on Jumala põldudele vaimulikku seemet külvatud.
Abipraost Margus Kirja, kes oli hiljuti lugenud kunagise praostkonna juhi, praeguseks igavikku lahkunud Harri Reinu aastatetagust aruannet, üldistas praostkondlikku olukorda: „Liikmesannetajate poolest suured ja keskmised kogudused on aastatega tublisti kahanenud, ent väikesed pole vähenenud tänu teiste koormaid kandvate koguduste tuumikute olemasolule.“

Koguduste elu
Koguduste esindajate sõnavõttudes jagati tähendusrikkaid sündmusi: Jüri kogudusse õpetaja Tanel Otsa kõrval juba aastaid panustanud Ülo Liivamägi jõudis diakoni ordinatsioonini, Juurus oli erakordne teemantleer, Kuusalus töötab taas pühapäevakool ja Tuhala kogudus kasvas 13 liikme võrra. Loksa kogudus ja tänavu kirikuhoone 150. aastapäeva tähistav Leesi kogudus jagasid rõõmu kiriku mullu paigaldatud välisvalgustusest.
Aastaid praostkonna pisemat Prangli kogudust teeninud ja veebruaris preestriks ordineeritud Kalle Rebane tänas oma rahvast: „Olen risti saanud tänu Prangli rahvale. Kuniks elupäevi ja meri kannab, tahan kogukonda teenida.“
Remondi valdkonnas on Harju-Jaanis koguduses alanud kiriku välisseinte krohvimine, Pranglis jätkub kiriku siseremont ja Kuusalus tehakse jätkuvalt jõupingutusi 2014. aastal põlenud pastoraadi taastamiseks. Kergendatult võib ohata, et pidevalt alarahastatud riikliku pühakodade programmi kaudu on lõpuks leitud vahendeid aastaid muret teinud Jõelähtme kiriku torni renoveerimiseks.
Suurima armulaualiste arvuga silma paistev Kose kogudus peab juhatuse esimehe Andres Õisi sõnul plaani sihtasutuse loomiseks, et pastoraadi teisele korrusele ehitada laagrikeskus. Esimesed sammud selleks on ka astutud: rahastus uste ja akende renoveerimiseks on olemas.

Peapiiskopi sõnavõtt
Käimasolevad koguduste juhtorganite valimised on toonud praostkonda kaks uut juhatuse esimeest. Tuhalas ameti maha pannud Arvo Rodi on andnud teatepulga edasi sinodi ainukesele naissaadikule Laidi Suumannile ja 40 aastat Randvere koguduse juhatuse esimehena pühendunult teeninud Urmas Kiviselja tööd jätkab Alo Tamm.
Oma teisel peapiiskopi ametis oldud sinodite ringil koondas peapiiskop Urmas Viilma tõsisel toonil tähelepanu praostkonna valukohtadele.
Möödunud kahel sinodil probleemina tõstatatud abielude registreerimine ilma laulatuseta Juuru koguduses õpetaja Kalle Kõivu poolt leidis jätkuvat taunimist: „Abielude õnnistamine on õigustatud vaid pikka aega kestnud registreeritud suhte puhul. Muidu kipub see olema kiriku lävepaku mahalihvimine, mis pole õigustatud. Sarnaselt võiks siis ka lapsi ristimise asemel üksnes õnnistada, aga see poleks enam kirik.“
Lisaks tõstatus küsimus, kas leeriõpetuse kohustuslik osa saab luteri kirikus olla roosipärja palvetamine, nagu on Tuhala koguduse aruandes kirjas. „Reformatsiooni 500. aastapäeval räägime oma identiteedist. Praktikate mitmekesisus võib tunduda rikkusena, ent Maarja-palve pole kunagi meie kirikus keskne olnud,“ sedastas peapiiskop.
Ülemkarjane viitas ka ohule kulutada liiga palju energiat ajaloolistele hoonetele. Ta rõhutas, et hoonete püsimine on tähtis, ent olukorras, kus uued inimasustused tekivad kirikuhoonetest eemal, peaksime rohkem oma teeniva pilgu pöörama sinna, kus inimesed reaalselt on.
Üldkiriklikel teemadel arutledes leidis kajastamist Virumaa praosti Tauno Toompuu juhtum, mida peapiiskop pidas kahetsusväärseks: „Rakvere linnavalitsuse kultuurikomisjoni esimehena tehtud valikute järgi on Toompuust tehtud homoliikumise eestkõneleja, mida ta selgelt ei ole. Soovitan alati enne kriitikat otseallikast järele küsida, mis tegelikult juhtunud on.“
Kokku võttes tihedat päeva kinkis praost Jalakas ülemkarjasele Richard Bachi „Jonathan Livingstone Merikajaka“. Peapiiskop Viilma ütles lõpetuseks, et meil on sada aastat iseseisvana püsinud kirikus palju üle põhjust rõõmustada ja uhke olla, ning edastas sinodilistele kutse osaleda mai lõpus Tartus toimuval pidulikul aastapäeva kongressil.
Kätlin Liimets

Ida-Harju praostkond
11 kogudust teenib 11 vaimulikku: 8 õpetajat ja 3 diakonit
Praost Jaanus Jalakas
abipraost Margus Kirja
2016. aastal ristiti 69, leeritati 57 ja maeti 172 inimest ning laulatati 25 paari