Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Aukuninga alandustee

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve / Number:  /

Palmipuudepühaga algab vaikne/suur nädal, millesse jäävad kirikuaasta tõsiseimad pühad. Selle püha peateemaks on Jeesuse kuninglik saabumine Jeruusalemma. Tänavune lugemine Matteuse evangeeliumist räägib aga, kuidas Jeesus ajab templist välja kaubitsejad ja rahavahetajad. Nädala pühad suur neljapäev, suur reede ja vaikne laupäev kõnelevad Jeesuse kannatusteest ning ristisurmast. Kogu selle sündmuste ahela juures on taustaks nimetu, kuid määrava tähtsusega kõrvaltegelane – rahvas. Teisisõnu väljendades – Jeesus langeb erinevate huvigruppide omavahelise poliitilise vägikaikaveo ohvriks.
Rahvas tervitab Jeesust kui kuningat, laotab palmioksi ta teele ning juubeldab. Jeesus meeldib neile, sest ta tervendab ja kuulutab vabadusse pääsemist. Rahval on suured ootused. Oluliselt nõutumalt jälgib rahvas, kuidas Jeesus templi eesõue kaubitsejatest ja rahavahetajatest puhastab. Ta ei luba usuga hangeldada. Uudishimulik rahvahulk saadab Jeesuse vahistajaid Õlimäel. Pilaatuse väravas rahvas juba kisendab: „Poo risti!“ Kolgatal vaatab rahvas ristilöömist pealt ja parastab. Rahvas on selleks korraks saanud oma tahtmise.
Jeesus ja rahvahulk – kirik ja rahvuslus. Siin on tõsine meeleparanduse otsimise teema ka meile täna. Jumala Poja ristisurma saatjad tegid seda ju ka oma rahva, kultuuri ja rahvuskonservatiivseks kivistatud usuliste arusaamade kaitsmise nimel.
Mart Salumäe