Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Avati Aino Järvesoo mälestuspink

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Õp Avo Üprus mälestuspinki õnnistamas, vasakul abivallavanem Erik Sandla.
Tiiu Pikkur

Harkujärve kiriku ehitaja Aino Järvesoo sünnist möödus 23. septembril 107 aastat. Õpetaja Avo Üprus õnnistas pühapäeval kiriku aias helde annetaja mälestuseks temanimelise pingi.

Massiivsele inglitiibadega puupingile kinnitasid mälestustahvli Harku abivallavanem Erik Sandla, kultuurijuht Fea Üprus ja haljastaja Toomas Andres. Pingi valmistas Varbola puupäevade laureaat Jevgeni Nevelsky, puidu annetas Toomas ja Olga Otsa Saeteenused OÜ. Pingi tegemist ja kiriku haljasala korrastamist toetas Harku vallavalitsus ja Kodanikuühiskonna Sihtkapitali kohaliku omaalgatuse programm (KOP).
Aino Järvesoo (1910–2003) oli eesti etnograaf, maalikunstnik ja kunstipedagoog, lõpetanud Tartu ülikooli ja Tallinna kunsttööstuskooli. Töötas USAs Massachusettsi ülikoolis kunstipedagoogika professorina. 1997. aastal USAst Eestisse kolinud Järvesoo rahastas kunstliku viljastamise programmi, ta oli ka kampaania lastetoetuste tõstmiseks 1000 kroonini kuus käivitaja. Järvesoo südameasjaks oli eesti rahva ja kultuuri säilitamisele kaasaaitamine.
Mälestuspingi avamisel meenutas oma kokkupuuteid Järvesooga kiriku naabrimees Kaarel Kübarsepp. „Kõige suurem asi, mida Aino Eestile andis, on see, et ta algatas lastetoetuste kampaania, mis praegu on realiseerunud emapalga näol. Aino tuli Eestisse tagasi idealistlike vaadetega, kuid 90. algus oli siin väga raske aeg. Tema teened on tegelikult hindamatud. Mina olen talle tänuvõlgu, et ta suunas mind edasi õppima kunstiõpetajaks, nagu ta isegi oli. Aino oli väga tark, kuid sealjuures äärmiselt lihtne inimene.“
Eesti suurima eraannetaja Aino Järvesoo esimene suur heategevusprojekt oli Harkujärve kiriku rahastamine. Kirik ehitati aastatel 1992–1994 ja on pühitsetud luteri kirikuks 2014. aastal. Harkujärve kirikuõpetaja Avo Üpruse sõnul oli Järvesoo idee ehitada laste- ja perekirik. MTÜ Harkujärve Kiriku Taastamise Selts seda ideed ellu viibki.
Tiiu Pikkur