Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Balti piiskopid kohtusid Liepājas

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Baltimaade luterlike kirikute piiskoppide konsultatsioonist võtsid osa (vasakult): Riia abipiiskop Rinalds Grants, Liepāja piiskop Hans Martins Jansons, Tartu piiskop Joel Luhamets, Daugavpilsi piiskop Einars Alpe, Leedu piiskop Mindaugas Sabutis, Riia ja Läti peapiiskop Janis Vanags, Eesti peapiiskop Urmas Viilma, Haapsalu piiskop Tiit Salumäe ja Liepāja abipiiskop Uldis Gailitis.      Arhiiv.

21.–24. augustini toimus Liepājas traditsiooniline, eelmisel suvel pandeemia tõttu edasi lükkunud Balti luterlike kirikute piiskoppide konsultatsioon. Kohal oli üheksa piiskoppi.

Balti piiskoppe võõrustasid Läti peapiiskop Janis Vanags ja Liepāja piiskop Hans Martins Jansons. EELK delegatsiooni Balti luteri kirikute piiskoppide kohtumisel kuulusid lisaks peapiiskop Urmas Viilmale piiskopid Tiit Salumäe ning Joel Luhamets ja kantsler Andrus Mõttus.

Pühapäeval osalesid piiskopid erinevates Läti kirikutes jumalateenistustel, kus Eesti piiskopid ka kõik jutlustasid. Peapiiskop jutlustas Riia toomkirikus, teenides koos Riia toompraosti Elijs Godinsiga, piiskop Tiit Salumäe Liepāja Püha Kolmainu katedraalis ja piiskop Joel Luhamets Balvi Martin Lutheri prokatedraalis.

Järgnevad päevad olid jaotatud töisteks arutelusessioonideks ja külastusteks ning kohtumisteks. Kõik kirikujuhid andsid ülevaate oma juhitava kiriku olukorrast, rõõmudest ja muredest ning väljakutsetest. Arutati ka teoloogilise hariduse hetkeseisu ja vaimulike ettevalmistamisega seotud küsimusi. Eraldi ettekande arengutest Läti kiriku teoloogilises hariduses pidas Luterliku Akadeemia prorektor piiskop Rinalds Grants. Luterliku Maailmaliidu Ida-Euroopa piirkonna asepresident Urmas Viilma andis ülevaate luterliku identiteedi üle toimuvast teemakäsitlusest Luterliku Maailmaliidu liikmeskirikutes toimunud küsitluse põhjal.

Kohtumiste ja külastuste hulka mahtusid Liepāja linnapea Gunārs Ansiņši vastuvõtt, samuti ringkäik Läti peapiiskopi Janis Vanagsi juhtimisel tema sünnilinnas Liepājas. Külastati ka Liepāja Püha Anna ja Martin Lutheri kirikuid. Linnavalitsuse hoones toimus kohtumine Liepāja linna oikumeenilise komitee liikmetega, kelleks on erinevate linnas tegutsevate koguduste juhid. Arutelu all oli omavalitsuse ja kiriku koostöö korraldamine Liepājas, kus näiteks ühtegi ühiskondlikku kultuuri-, haridus- ja spordihoonet või muud rajatist ei avata ilma kirikliku õnnistuse ja palveta. Liepāja katoliku piiskopkonna piiskop Viktors Stulpins tutvustas luteri kiriku piiskoppidele Püha Joosepi katedraali, sellele järgnes ülevaade katoliku kiriku tegevusest ja väljakutsetest Lätis.

Omaette teema oli Venemaa sõda Ukrainas ja selle mõju miljonitele inimestele, piirkonnas tegutsevatele kirikutele ja oikumeenilisele koostööle. Küsimuse all oli edasise koostöö võimalikkus Venemaal tegutsevate luterlike kirikutega. Teemas jagas Läti kiriku poolset infot oma kontaktidest Venemaa kirikute esindajatega Daugavpilsi piiskop Einars Alpe.

Teisipäeval, 23. augustil teenisid kõik piiskopid Liepāja Püha Kolmainu katedraalis natsismi- ja kommunismiohvrite mälestuspäeva missal, kus üheskoos mälestati ka Ukraina sõja ohvreid. Missal jutlustas Liepāja abipiiskop Uldis Gailitis.

Mõeldes Venemaa rünnakule ja sõjale Ukrainas ning 24. augustil tähistatavale Ukraina iseseisvuspäevale tegi peapiiskop Urmas Viilma oma kõnes ettepaneku mälestada edaspidi 23. augustil lisaks natsistliku ja kommunistliku režiimi ohvritele ka Putini režiimi sõja ohvreid. Baltimaade piiskoppide järgmine kohtumine toimub 2023. aastal Leedus. Eestis on Balti piiskopid kohtunud mitmel korral, viimati 2020. aastal Haapsalus. Järgmine kohtumine Eestis peaks leidma aset 2024. aastal.

Eesti Kirik