Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Brigit – Iiri kaitsepühak

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Märksõnad:  / Number:  /

Iirimaa tähtsaimad kaitsepühakud on Patrick, Columba ja Brigit. Brigit elas aastatel 452–524. Tema nimi tähendab «ülev». Ta elas meeste ja naiste kloostris Kildares. Teda nimetatakse ka Gaeli Maarjaks ja ta on Iirimaal väga armastatud.
Brigit oli orjatari tütar. Tema isa Dubthach armus oma orjatarisse Broicsechisse, kes jäi temast käima peale. Kuid mehe armukade naine nõudis orjatari müümist ja mees läkski seda tegema. Tee peal kohtas ta druiidi, kes ennustas, et sündivast lapsest kasvab naine, kellest ei ole suuremat maa peal. Et ta särab nagu päike tähtede seas.
Dubthach müüs oma orjatari ühele luuletajale, kes hiljem müüs naise druiidile. Kuid ta ei müünud veel sündimata last. Päikesetõusu ajal läks orjatar täis piimapangega välja, kuid lävel algasid tal tuhud ja ta sünnitas tütre. Teenijad pesid last sama piimaga, mis oli orjatari käes olnud panges, kui ta majast väljuda tahtis.
Ühel päeval läks orjatar lehmi lüpsma ja jättis lapse üksi koju. Naabrid nägid maja leekides, justkui oleks suur leek majast taevasse tõusnud. Kui nad tulid last päästma, oli tuli kadunud. See oli märk, et laps on täis Püha Vaimu.
Kui laps sirgus neiuks, edenes kõik tema käe all. Ta hoolitses lammaste eest, söötis linde ja toitis vaeseid.
Hiljem läks Brigit koos teiste neidudega piiskop Melilt nunnaloori saama. Oma alandlikkuse tõttu hoidus Brigit tahapoole. Aga siis tõusis tulesammas ta pealaelt kiriku katuseni. Piiskop Mel ütles: «Tule, püha Brigit, selle loori panen ma sulle enne teisi.» Ja siis juhtus, et piiskop luges sõnad, mis ordineerisid Brigiti piiskopiks. Meli assistent ütles, et naine ei saa olla piiskop, kuid Mel ütles, et see oli Jumala tahe.
Brigitiga kaasnesid ka imed. Kord hakkasid tal silmad ja pea rängasti valutama. Piiskop Mel soovitas pöörduda arsti poole. Brigit läks ratsa arsti otsima, kuid tee peal hobune komistas ja Brigit kukkus hobuse seljast maha. Ta lõi pea kivi vastu ja haavast tuli palju verd. Kaks haiget naist, kes olid tee peal, said terveks, kui puudutasid Brigiti verd.
Ta ravis ka kurjast vaimust vaevatuid, pimedaid ja leep­rahaigeid.
Brigitile ei tahetud anda maad kloosterlinnaku ehitamiseks. Siis ütles ta valitsejale, et andku see hobusenaha suurune maalapp. Valitseja oli nõus. Siis võtsid nunnad naha igast nurgast kinni ja nahk venis imekombel nii suureks, et kloosterlinn mahtus sinna kenasti ära.
Brigit oli kaastundlik ka loomade vastu. Kord päästis ta taltsa rebase kiusajate käest.
Palju imesid ja legende on seotud Brigitiga. Ta suri, kui oli võtnud armulauda, ja tema hing on nüüd nagu päike inglite seas.
Jaan Tooming