Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ebanormaalne olukord Järva-Peetri kirikus

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Kui möödunud aasta kevadel võisime rõõmustada, et Järva-Peetri kiriku (fotol) kooriruum ja üks kolmandik pikihoonest on saanud uue katuse, siis tänase seisuga on tööde jätkumine enam kui kahtlane.

Muinsuskaitseameti Järvamaa vaneminspektori Aino Punga arvates on kirik katastroofilises seisus: selle katusekonstruktsioonid on halvas seisukorras. Viimati 197. aastatel parandatud eterniitkatus jookseb vett läbi.

Ülemöödunud aasta lõpus hakkas ehitusfirma Rändmeister kirikule panema uut kimmkatust, selleks aastaks aga tööde jätkamiseks raha pole eraldatud. «Nüüd pole raha, pole katust, pole midagi. Et sentigi raha ei anta, on sigadus,» ütleb Aino Pung. Möödunud aastal eraldati katuse rekonstrueerimiseks pühakodade riiklikust programmist 800 000 krooni, toona hinnati kogu vajaminevaks summaks 2 miljonit.

Ehitusfirma juhataja Juhan Kilumets selgitab, et möödunud aastal jäi töö pooleli, kuna välja praagiti 80 m² mittekvaliteetset kimmi. Selle töö on firma kohustatud lõpetama sel aastal, kui saabunud on asenduskimm. See on Kilumetsa sõnul tavaline juhtum.

Ebanormaalseks hindab ta aga situatsiooni, kus töö on katkenud – ligi 600m² katust seisab räbala eterniidi all, samas nõuab erilist hoolt ja mõttetut vaeva uue ja vana katuse liitekoha jälgimine. Ka möödunud esmaspäeval käis ta olukorda hindamas. Õnneks jäi ta nähtuga rahule: liitekoht on tuiskupidav. Muide, Järva-Peetri kiriku katus on maakirikute seas pindala poolest üks suuremaid.

Juhan Kilumets ütleb, et nende firma pani Pühalepa kirikule uut katust küll neli aastat, aga nii pikka pausi, kui nüüd Järva-Peetris, ei ole nendel varem ette tulnud. Kui ühe objektiga on alustatud, on see ikka lõpule viidud.

Kuna kolimine ühelt objektilt teisele on kallis, üritab ta Järva-Peetrisse tagasi mina sügise teisel poolel, et lõpetada väike jupp möödunud aasta tööst ja «püüda leevendada tänast piinlikku ja totrat olukorda» ja hakata edasi restaureerima ja konserveerima kandekonstruktsiooni.

Aino Pung on kirikuga seotud muret kurtnud Järva maavanemale Üllar Vahtramäele, kes on kontakti võtnud Muinsuskaitseameti peadirektor Kalev Uustaluga. Maavanema sõnul on ta asjade käigust saanud täpsemat informatsiooni, peadirektor Uustalu on maavanema kinnitusel «lubanud arvestada 2007. aasta investeeringute jaotamisel katuse renoveerimise rahaliste vajadustega».

Rita Puidet