Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Eetri vahendusel lävepakust üle

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Põltsamaa kirikus on järjekordse telesaate võtteks valmis saatejuht Aivi Parijõgi ja koguduse õpetaja Markus Haamer, seljaga on pildile jäänud operaator Arvo Mägi ja tööpostil on helitehnik-valgustaja-autojuht Lauri Kulpsoo. Erakogu.

Eesti Kirikute Nõukogu toetusel ETV kanalil pühapäevahommikuti eetrisse jõudev saatesari „Tähendamisi“ tutvustab Eestimaa kauneid pühakodasid. 5. aprillil oldi järjega Põltsamaa Niguliste kirikus.

Saade on populaarne, saab väita suure vaatajanumbri põhjal: igat saadet vaatab vähemalt 50 000 huvilist, sellele lisanduvad järelvaatajad. Eelmisel aastal oli eetris 37 ja tänavu tuleb kokku 36 saadet. „Saate on leidnud inimesed, kes muidu kirikusse satuvad heal juhul jõulude ajal. Nende jaoks on üllatav, et Eestis on nii palju ilusaid omanäolisi kirikuid. Saate vaatajate hulgas on ka palju neid, kes oma vanuse või tervise tõttu kirikus käia ei saa. Nende jaoks on huvitav olla igal pühapäeval televisiooni vahendusel uues kirikus,“ selgitab sarja tegevprodutsent-toimetaja-saatejuht Aivi Parijõgi

18. märtsil salvestati 50. kiriku lugu. Põltsamaa kiriku kohta jagas selgitusi kohalik õpetaja Markus Haamer. Sama päeva hommikul aga filmiti Kolga-Jaani kirikut, mida kaamerate ees tutvustas õpetaja Peeter Parts ja millest saade jõudis eetrisse 29. märtsil.

Kontsentreeritult, sest saade vältab vaid viis minutit, antakse uskumatult hea ülevaade pühakoja ajaloost ning osast Eesti kultuuriloos. Piiratud eetriaeg seab tegijad raske küsimuse ette, mida materjali küllusest fookusesse võtta. „Muidugi on pika ja rikka ajalooga kirikute puhul raske välja tuua ainult paari fakti, aga et tegu on näiteks raadiosaatest oluliselt erineva telesaatega, siis valime fakti, mida saab visualiseerida,“ selgitab Aivi Parijõgi. Ta toonitab, et telesaadete puhul on pilt kõige alus ja sellest lähtutakse ka „Tähendamisi“ sisu kokku saamisel. 

Lisaks, arvab Parijõgi, on inimese vastuvõtmisvõimel piirid: „Paar ilmekat lugu suudame meelde jätta ja sealtkaudu siis ka konkreetset kirikut teistest eristada.“ Iga kiriku juures on tema sõnul midagi kordumatut ja sellist, mis paneb võttemeeskonnal ikka ja jälle silma särama. Veel kiidab ta koguduste vaimulikke: „Kirikud jäävad meelde küll oma eredate detailidega, aga kindlasti ka tarkade ja südamlike õpetajate poolest. Väga tänan kõiki, kes on valmis olnud oma aega ja teadmisi võttegrupiga jagama.“ 

Liina Raudvassar