Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

ELKRASi piiskop tuli Ukrainast

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Alates oktoobrist töötab Venemaa, Ukraina, Kasahstani ja Kesk-Aasia Luterliku Kiriku (ELKRAS) uus peapiiskop dr Edmund Ratz Peterburis Peeter-Pauli kirikus asuvas kirikuvalitsuses. Aprillis dr Georg Kretschmari järeltulijaks valitud Ratz oli enne Ukraina Saksa Evangeelse Luterliku Kiriku piiskop.

31. augustil Peterburis pidulikult oma 80. sünnipäeva tähistanud Georg Kretschmar oli ELKRASi eesotsas pisut enam kui 15 aastat. Tema ajal viidi kirikuvalitsus Peterburi (varem asus konsistoorium Riias) ning taastati Venemaal teoloogilise hariduse andmine luterlastele, samuti elavdati mitme piiskopkonna ja sinodi tööd.

Tema ajal tehti koostööd Luterliku Maailmaliidu ja teiste kirikutega. Vaatamata edukatele läbirääkimistele partneritega, tuleb ELKRASil viimastel aastatel rinda pista uute probleemidega nagu tööjõu puudus ja liikmete arvu langus. 

Vastne peapiiskop dr Edmund Ratz  sündis 4. aprillil 1933 Zeitlofsis Baieris. Ta on õppinud õigusteadust ning teoloogiat Saksamaal ja USAs Ohio Oberlins College’is. Ta on töötanud kirikuõpetajana Baieris 1960–1965 ja Suurbritannias 1965–1969. Kuni 1977. aastani oli ta Suurbritannia Luterliku Nõukogu esimees. 1977–1981 oli ta oikumeeniline esindaja Baieri Evangeelses Luterlikus Kirikus ja 1982–1998 töötas ta Luterliku Maailmaliidu juures kiriku koostöönõukogu täitevdirektorina Stuttgardis.

1999 nimetati Ratz visiteerivaks piiskopiks Ukrainasse ja septembris 2000 valiti ta sealse kiriku piiskopiks. 

Pärast Ratzi valimist peapiiskopiks sai tema järeltulijana Ukraina Saksa Evangeelse Luterliku Kiriku piiskopiks Georg Güntsch, kes on samuti pärit Põhja-Baierist. 

ELKRASi üldsinod märkis aprillis, et luterlikke traditsioone järgivas kirikus Venemaal ja selle lähiriikides on vähem liikmeid, kui arvatakse. «Tänu» paljude Venemaal elanud sakslaste järeltulijate emigreerumisele Saksamaale on liikmete arv 250 000-lt langenud umbes 16 000-ni.

Kristel Neitsov