Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ema Teresa ja ema Elisabeth Hesselblad roomakatoliku kiriku pühakuiks

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Paavst Franciscus kinnitas viie õndsa isiku kanoniseerimise 15. märtsi hommikul.Ema Elisabeth Hesselblad, birgitiinide ordu haru rajaja, kuulutatakse Roomas pühakuks 5. juunil ja ema Teresa 4. septembril.

Ema Teresa, sünninimega Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, sündis 27. augustil 1910 Skopjes Makedoonias. Ta oli Albaania päritolu roomakatoliku nunn, kes rajas Halastuse Misjonäride Ordu, mis nüüdseks tegutseb üle maailma, sh ka Eestis. Ema Teresa Ordu missioon tema enda sõnul oli «aidata näljaseid, hüljatuid, kodutuid, pimedaid ja leeprahaigeid – kõiki, kes on ühiskonnast välja tõrjutud ning keda varem või hiljem ootab surm».
Ordu tegevus sai alguse Indias Calcuttas ja algul oli sellel 13 liiget. Tänapäeval ühendab organisatsioon endas üle 4000 nunna, kes hoolitsevad vaeste eest.
Aastal 1979 anti Ema Teresale Nobeli rahuauhind. Auhinnaraha palus ta annetada vaesesse Calcuttasse. Suri 5. septembril 1997.
Pühakuks kuulutamine eeldab kaht surmajärgset imetegu, milleks Vatikani eksperdid peavad ema Teresa poole palvetanud raskelt haige naise tervenemist 2003. aastal Bengalis ja eelmisel aastal mitmest ajukasvajast tervenenud mehe juhtumit Brasiilias. Ema Teresa kuulutas 2003. aastal õndsaks paavst Johannes Paulus II.
Ema Elisabeth Hesselblad on algupärane luterlane, kellest hiljem sai katoliiklane. 1942. aastal sai ta paavstilt loa nimetada oma liikumine Pühima Päästja Orduks, mille alla kuulub ka Pirita klooster Tallinnas.
Elisabeth Hesselblad (1870–1957) sündis Rootsis, kuid rändas töö otsinguil USAsse. 1904. aastal sõitis ta Rooma, asutades seal 1911. aastal vaimuliku õeskonna, mis tugines Püha Birgitta reeglitele, kuid seadis ka uusi eesmärke.
Elisabeth Hesselbladi missiooniks oli juhendada õdesid nii, et nende tegevus toetuks tänapäeva vajadustele, sotsiaalsele ja oikumeenilisele teenimisele. Õndsa ema Elisabethi ajendil said birgitiinid Rooma südalinnas Piazza Farnesel tagasi maja, kus oli elanud ja surnud ordu asutaja püha Birgitta. 2000. aastal kuulutas ema Elisabethi õndsaks paavst Johannes Paulus II.
Seoses ema Elisabethi pühakuks kuulutamisega käesoleva aasta juunis korraldatakse erinevaid üritusi Pirita kloostris Tallinnas.
Pühakuks kuulutatakse veel õnnis Jose Gabriel del Rosario Brochero Argentiinast, õnnis Jose Sanchez del Rio Mehhikost, õnnis Stanislaus Papczynski Poolast.
Marge-Marie Paas