Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Enese läbikatsumine

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve / Number:  /

Küllap tegeleme kõik aeg-ajalt eneseanalüüsiga või vähemalt üritame seda. Soov jõuda paremale enesetundmisele ja õppida kasutama oma varjatud ressursse või siis hoopis elu tagasilöögid ja kõikuv enesehinnang juhivad meid endasse vaatama. Iseenda tundmaõppimiseks on mitmeid viise ja sellega sobib tegeleda igas eas.

Enese läbikatsumisel on kõige olulisem hinnata adekvaatselt oma olukorda: isikuomadusi, hoiakuid, oskusi ja teadmisi. Kui tahame ja püüame olla nagu teised, olla endast ja teistestki paremad, ei ole me ausad enese ega teiste suhtes. Oma isikupära, andide ja puuduste tundmine on küpse inimese tunnus. Saame täiskasvanuks ilmselt alles siis, kui loobume enesele valetamast, kui tunneme end ja julgeme seda ka tunnistada.

Jeesus seob enese läbikatsumise otseselt inimese ja Jumala suhtega. Jumala käes on objektiivsed mõõdupuud, tema ees ei ole keegi meist eelisasendis. Me kõik oleme nagu katkised saviastjad, patust rikutud ja sõltuvad Jumala armust. 

Kui ka usuelus võtta aluseks inimlikud mõõdupuud, on tulemuseks võltsvagadus, nõnda on inimesel võimalik näidata end vagama ja paremana kui teised, õigustada ja ilustada oma tegusid. Jeesuse tahe on aga vastupidine, tema tahab kohtuda ehtsa inimesega, ta ei karda ega põlga meie puudusi ja eripärasid, tema saab meiega hakkama. 

Just ausast ja siirast kohtumisest Jumalaga saab alguse meie tõeline kasvamine inimeste ja kristlastena.

Tiina Janno