Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Et mured oleksid ülesehitavad

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Möödunud kolmapäeval, 15. septembril oli Tartu praostkonna sinod. Jumalateenistusele koguneti Kodavere kirikusse, koosolekule aga Alatskivi lossi.

Rõõm kohtumisest oli suur, sest viimane sinod peeti praostkonnas kaks ja pool aastat tagasi. Jumalateenistuse protsessioon oli muljetavaldav: peapiiskop Urmas Viilma, piiskop Joel Luhamets, talaaris praost ja teised vaimulikud. 

Maal ja linnas

Ülevaates sõnas praost Ants Tooming, et piirkonnas on 20 kogudust, neid teenib 14 õpetajat ja kaks abiõpetajat ning neli kogudust on vakantsed. Lisaks on praostkonnas kolm emeriitõpetajat, viis vikaarõpetajat ja diakon Robert Bunder, kes aitab teenida Kambja kogudust. 

Meediakünnise on ületanud Tartu Maarja kiriku taastamine ja Jõgeva kiriku ehitus, avatud on Pastoraat, tähistatud Eesti Kiriku taasilmumise 30. aastapäeva – tõi praost esile positiivseid sündmusi. Ja märkis, et linnakogudused on rahvarohked, toimunud on ristimisi ja leeritamisi, kasvanud on armulaualiste arv. Maakogudused aga elavad majanduslikult toimetuleku piiril.  

Alatskivi ja Kodavere koguduse õpetaja Raigo Ojamets kiitis head koostööd vallaga. Georg Glaase rõõmustas, et Jõgeva kogudus pälvis vallalt aasta teo tiitli ja vald tunnustas ka juhatuse esimeest Mare Rosinat, kes jagas toidupakke. Kursi kogudus sai muinsuskaitseameti kaudu 100 000 eurot pastoraadi remondiks, aga koguduses on vaikne ülesehitamise aeg, sõnas õpetaja Esa Luukkala. Urmas Oras hooldab kolme kogudust ja kinnitas, et Palamuse koguduse tuumik on tugev, tähistatud on koguduse aastapäeva, peetud piibliringi ja saadud kirikusse digiorel. Praegu teenib ta ka Laiuse kogudust, kus on peetud pühapäevakooli ja jagatud humanitaarabi. Väikest Soome kogudust teenib ta kahasse emeriitõpetaja Eenok Haameriga.

Kogunud vaatajaid

Haamer kiitis Lohusuu koguduse tuumikut ja sõnas, et teist aastat peetakse lastele pühapäevakooli, mis kolis üle internetti ja liitujaid on ka teistest kogudustest. Abipraost Kristjan Luhamets edastas talle Laste- ja Noorsootöö Ühenduse tunnustuse, aasta üllataja tiitli. Maarja-Magdaleenas kukkus liikmesannetajate arv, aga tuumik on säilinud, uuendatud on pastoraadi küttesüsteem ja remonditud kirikutorni aknaid, rääkis Aivo Prükk

Esile tahaks tõsta Torma koguduse õpetaja Mehis Puparti meenutuse teoloog Evald Saelt, kes olla rääkinud, et kirik on maailma võimsaim organisatsioon. Pupart ütles, et piirangute ajal toimunud palvustel osalejaist kasvas koguduse uus nõukogu. „Potentsiaali on koguduses palju,“ sõnas ta. Võnnus on olnud keeruline aeg, aga tühja kirikut pole olnud, sõnas Urmas Paju. Vara õpetaja Aare Vilu edastas sinodile sõnumi, et koguduses on mõni leerilaps. 

Ilus eeskuju

Linnakogudustest tunnustas Timo Švedko Maarja koguduse tublisid töötegijaid, head omavahelist koostööd. Tänu tema tegevusele abipolitseinikuna on kogudusega liitunud mõni inimene, kes muidu ei oleks kirikusse tulnud. Pauluse kogudus on olnud igati stabiilne, abiõpetaja Marek Roots õpetab Pastoraadi piiblikoolis, aga eriline on koguduse juhatuse otsus toetada Avinurme kogudust maaküttele üleminekul 10 000 euroga. Õpetaja Kristjan Luhamets ütles, et tema unistus koostööst Reiniku kooliga pole täitunud.

Ülikooli-Jaani kogudus on olnud kokkuhoidev, kinnitas Triin Käpp ja rõõmustas, et miski on leerilapsi kirikusse kutsunud, aga vaja oleks ka järelleeri. Ülevaated sujusid ladusalt ja sõna said ka vikaarõpetajad. Dr Tarmo Kulmar annab leeritunde ja praosti hinnangul ei ole temast paremat lektorit. Taavi Laanepere sõnul kasvab reservkaplanite osatähtsus, Thomas Andreas Põder tegutseb praegu peamiselt UIs, Siimon Haamer aitab isal teenida Mustvee ja Lohusuu kogudust ning kutsus osalejaid Pastoraadi piiblikooli.

Valiti saadikud

Sinodil kinnitati praostkonna eelarved ja valiti kirikukogu saadikud. Valituks osutusid Priit Kama, Kristjan Luhamets ja Siimon Haamer ning asendusliikmena Aivo Prükk, Triin Käpp, Timo Švedko, Mai Tooming, Valdek Tagel ja Külli Lust. Praostkonnakassa maksu tõsteti 10 senti ja see on nüüd 1.60 inimese kohta. Jõululõuna peetakse Avinurme koguduses, järgmine sinod aga Tartu Pauluse koguduses.

Piiskop Joel Luhamets sõnas, et on praostkonna murekohtadel toeks, ja kinnitas, et meie kohus on vaadata Jumala peale ja olla ustav. Järgnenud peapiiskopi kõnes aga kuuldi, et meediakajastustes on olnud mängus kiusaja käsi, mis tahab kirikut lõhestada. Positiivne oli, et murtud sai arusaam kivistunud kirikust. Rõõmusõnum oli, et sügisest läheb aruandlus siseringis nähtavaks.

Piiskopkondade teema aruteluks koguneb praostkond novembris. Aga juba 1. oktoobril on ülikooli usuteaduskonna konverents ja mõni päev hiljem Pauluse kiriku uue maali avamine. 

Rita Puidet