Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Euroopa kultuuripealinn 2024 avab Tartule palju uusi võimalusi

/ Autor: / Rubriik: Kolumn / Number:  /

Rahvusvaheline sõltumatu žürii valis Tartu Euroopa kultuuripealinnaks aastal 2024 ja Tartu saab seda au kanda koos 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega. Kuid kultuuripealinna konkursil pole kaotajaid, ka Narva on palju võitnud. Euroopa mainekam kultuuriprojekt ei ole auhind ajaloo-olümpiaadilt, vaid võimalus vaadata enda sisse, analüüsida oma võimalusi ja ka vajakajäämisi ning kavandada programm neist ülesaamiseks.
Kultuur on väärtushinnangute kogum ja nii ongi Tartu kontseptsioon „Ellujäämise kunstid“ suunatud meie väärtuste ja käitumisharjumuste mõjutamisele selliselt, et tulla tänapäeva väljakutsete ja probleemidega toime. Teeme seda soliidse kultuuriprogrammi kaudu, kõnetades ja pakkudes lahendusi kogu Euroopale, sest enamik teemasid on meil sarnased.
Tartu ei kandideerinud kultuuripealinna konkursil üksi, vaid 19 Lõuna-Eesti omavalitsuse toel. Meil on olnud väga tihe ja sisuline koostöö ning ühiselt tuleb ka plaanitu ellu viia. Ka Narva puhul näen ma, et Narvas on hakatud endasse rohkem uskuma ja see on tiivustanud linna samuti enam koostööle. Kindlasti jätkab ka Tartu Narvaga koostööd. Rohkem eneseusku on aga vaja nii Tartul kui Narval.
Milline on Tartu aastal 2025 ja mida kultuuripealinna tiitel on linnale ning Lõuna-Eestile andnud? Me oleme rahvusvaheline kultuurilinn, mis on nähtavamal ja paremini ligipääsetav (transpordiühenduste mõttes), kogu regioonis on rohkem eneseusku ja kontakte üle Euroopa ning Tartu koos Lõuna-Eestiga on inspiratsiooniallikaks linnadele ja regioonidele, kes on meie kultuuriprogrammist osa saanud.
Kultuuriprogramm on kavandatud valdkondade ülene. Koos pannakse toimima ja omavahelisi seoseid paremini välja mängima kultuur, ettevõtlus, haridus ja teadus. Ainult nii tuleme toime põletavate keskkonnaprobleemidega.
Teiseks märksõnaks programmis on põlvkondadeülesus, et kiiresti muutuvas maailmas ei kaoks side vanavanemata ja lastelaste vahel, et meie inimlikud väärtused ja oskused ei kaoks. On mitmeid tegevusi vanema põlvkonna kultuurielus osalemiseks.
Kolmandana toon välja rahvusteülese dimensiooni. Et kogu meie regioon töötab koos Euroopa partneritega, et kogu Lõuna-Eesti kutsub Euroopa artiste ja turiste.
Minu kolm isiklikku lemmikut mahukast kultuuriprogrammist on järgmised. Suudlev Tartu – kavas on püstitada maailmarekord ja kutsuda Tartu Raekoja platsile järgima suudlevate tudengite skulptuuri eeskuju 20 000 paari üle maailma. Selle rekordiga kaasneb mahukas kultuuri- ja haridusprogramm.
Tartu maailma ülikool – kutsume Lõuna-Eestisse maailma suurimaid mõtlejaid ja loojaid. Nende esinemised ja suhtlus paikkonna inimestega tõstab kindlasti piirkonna eneseteadvust ja nii võib sündida midagi suurt, mis toob ka hiljem nii sise- kui väliskülalisi näiteks Räpinasse.
Kirjandusfestival 1984/2024 saab olema väga tõsine projekt sellest, mis on Euroopast saanud, mis on saanud 40 aastat hiljem idast ja läänest George Orwelli kuulsa romaani „1984“ ilmumise järel.
Klaas,Urmas

 

 

 

 
Urmas Klaas,
kolumnist